Yönetimi altındaki 1,4 trilyon dolarlık varlığa sahip küresel bir yatırım firmasının yan kuruluşu olan Franklin Templeton, Çarşamba günü Polygon ağında bir stablecoin alternatifi olan on-chain para fonunu başlattı.

1,4 Trilyon Dolarlık Yatırım Firması Bu Altcoin Projesine Yöneliyor

Franklin OnChain ABD Hükümeti Para Fonu (FOBXX), işlemleri yürüten ve Stellar blok zincirini kullanarak pay sahipliğini kaydeden ABD'de kayıtlı bir yatırım fonudur. Fon, yönetim altındaki varlıklarının en az %99,5'ini devlet tahvillerine, nakit paraya veya yeniden satın alma anlaşmalarına yatırarak yatırımcılara temettü ödemeyi ve aynı zamanda 1 $'lık istikrarlı bir hisse fiyatını korumayı amaçlıyor.

Ethereum Ağında Bir ilk

Franklin Templeton'ın dijital varlıklar başkanı Roger Bayston, entegrasyonun Franklin'in Ethereum ekosistemindeki ilki olduğunun altını çizdi. Bayston, "FOBXX'in erişimini Polygon'a genişletmek, Fon'un özellikle Ethereum tabanlı bir blok zinciri aracılığıyla dijital ekosistemin geri kalanıyla daha uyumlu olmasını sağlıyor" dedi.

Haber, geçen yıl Proof of Stake konsensüsüne geçişinin ardından Ethereum'a ve ekosistemine artan kurumsal ilginin en son işareti. İlk kez stake edilen Ether çekme işlemlerini etkinleştiren geçen ayki Shapella yükseltmeleri, Ethereum için kurumsal iştahı daha da artırdı.

Pazartesi günü, kripto ETP sağlayıcısı 21Shares'te araştırmacı olan Tom Wan, önceki hafta boyunca 1 milyar dolarlık stake edilmiş Ether girişi olduğunu vurguladı

Polygon, en iyi Ethereum ölçeklendirme ekibidir. PoS Zinciri, 1 milyar dolarlık kilitli beşinci en büyük akıllı sözleşme ağıdır. Polygon ayrıca ZkEVM, Nightfall ve Miden dahil olmak üzere birkaç Katman 2 toplama çözümü başlattı.

Yine de, Polygon bir Ethereum yan zinciri olsa da, takas oluşturanın Ethereum'un kendisi olmadığı belirtilmelidir. Zincir üstü bir para yönetimi platformu olan Avantgarde'nin CEO'su Mona El Isa, Polygon akıllı sözleşme yönetici anahtarının sekiz imzalayandan beşinin sistemi tarafından kontrol edildiğini belirtti.

FOBXX geçen yıl halka açıldı ve blockchain kullanarak işlemleri ve mülkiyeti kaydeden ilk ABD kayıtlı fon oldu.

Fonun hisseleri zincir üzerinde devredilemez BENJI tokenleri ile temsil ediliyor ve fon yaklaşık 273 milyon dolarlık bir piyasa değerini temsil ediyor. Fon, Nisan ayından önceki 12 ayda yatırımcılara yıllık %2,8 getiri sağladı.

Polygon Labs kurumsal sermaye başkanı Colin Butler, Franklin Templeton'ı blockchain teknolojisini benimsediği için övdü.

Önde Gelen Şirketler Polygon’a Bakıyor

Çarşamba günü Google Cloud, Polygon ile "uzun süreli stratejik ittifak" ilan etti. Google Cloud, anlaşmanın bir parçası olarak Polygon'u geliştiren geliştiricilere altyapı ve araç sağlayacak. Node yönetimi platformu Blockchain Node Engine, Polygon'un PoS Zincirini de destekleyecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ