1 Ağustos Bitcoin Protokol Güncellemesi

1 Ağustos’a kısa bir süre kala, Bitcoin ağlarında yaşanabilecek aksaklıklar sebebiyle yatırımcılar biraz tedirgin görünüyor. Bitcoin’de çatallanmamanın olmama ihtimali çok yüksek görünse de bu tedirginlik yatırımcılarda bir türlü gitmiyor. Bununla birlikte 1 Ağustos’tan sonra planlanan olayları tüm kullanıcı ve yatırımcıların büyük bir titizlikle takip etmelerini öneriyoruz.

BIP91 and SegWit

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde BIP91’in kilitlenmesiyle Bitcoin fiyatlarında bir sıçrama yaşandı ve şuana kadarki en yüksek değerine ulaşmayı başardı. Bu sıçrama belki de son zamanlarda kripto birimlerine karşı oluşan panik ve belirsizliklerin sonucu olabilir. Eğer BIP91 büyük ölçüde başarılı olursa, Bitcoin’in ölçeklendirme sorunlarına uzun bir zaman cevap verebilir.

SegWit, mevcut altyapıya çok fazla bir sorun kazandırmadan Bitcoin’in ölçeklendirme sorununu hafifletme potansiyeline sahip ve Bitcoin dünyasında kabul görmüş bir gelişme haline geldi. Bitcoin madencilerinin ezici üstünlüğü SegWit’e destek sinyalleri veriyor ve bu gelişme Bitcoin geliştiricileri ve yatırımcılar tarafından sakıncalı gözükmüyor.

Olası Durumlar

1 Ağustos tarihinde birçok borsa ve Bitcoin hizmeti veren şirket, bu tarihlerde Bitcoin işlemlerini askıya alacaklarını belirtiyor. Bu adım muhtemelen sunulan hizmetlerde neyin daha iyi olacağına karar vermeleri açısından önem arz ediyor. Coinbase gibi büyük şirketler ise, bir çatallanma gerçekleşirse kullanıcıların tercihlerine göre hareket etmeleri planlanıyor.

En kötü senaryo ise; ana hatta desteğin ve kullanımın azalması durumunda, büyük düşüşler getirecek ve değersizleşecektir. Büyük şirketlerin yanlızca belirli bir seçeneğe destek vererek önlemeye çalıştığı bu senaryo kullanıcıları büyük bir paniğe sokmaktadır.

Nasıl hazırlanılır?

Neyse ki, bu sefer en kötüsüne hazırlanmak için özel bir bilgiye ihtiyaç duyulmuyor. Öncelikli olarak paranızı sizin dışınızda kontrol eden üçüncü bir şahısa bırakmamanızda fayda var. Çatallanmadan kazanç sağlanma olasılığı vardır, ancak kullanıcıların bu riskli olaydan uzak durmaları tavsiye edilmektedir.

En güzeli ise, kullanıcıların özel anahtarlara (private key) sahip olabildikleri bir platform üzerinde yatırım yapmaları olacaktır. Bu anahtarlara sahip olmak herhangi bir aksilik durumunda riskli kullanıcı durumundan uzaklaşmanızı sağlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ