10.000 dolar barajında seyreden BTC, şans eseri Bitcoin almaları sonucu zengin olanların isimleri günden güne duyuluyor. Zamanında Bitcoin'e güvenmeyenler hayal kırıklığı yaşamaya başladılar. En az şans kadar, şanssızlığın da destanını yazdı Bitcoin. 7 yıl önce yediğiniz pizzalar için ödediğiniz para ile şuan mütevazi bir zenginliğe ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz? 2010 yılında 10.000 Bitcoin ile pizza alan yatırımcı LN ağıyla şöhretini yineledi.

2 Mayıs 2010'da bir yatırımcı, şu anda piyasanın en karlı yatırım birimlerinden olan 10.000 Bitcoin karşılığında iki pizza satın almıştı. (Bitcoin o zaman bir değer ifade etmiyordu.)

Küçük bir hesaplamaya göre, bugün bir tanesi 10.000 dolar civarında olan bir Bitcoin sayesinde o pizzaların bugünkü fiyatı tam 100 milyon dolar değere ulaştı. Bitcoin bir yıl önce sadece 1100 dolardan alıcı bulurken %1000'lik bir artış yaşayarak Bitcoin, kendi zenginlerini yarattı, şans faktörüne olan inançları pekiştirdi. Ancak şans kadar şanssızlıkla dolu ve içinde bulunmak istemeyeceğiniz hikayeleri de getirdi Bitcoin.

Bitcoin'in fiziksel bir ürün satın almak için kullanıldığı ilk belgelendirilmiş işlemi yaptığı için üne kavuşan Laszlo Hanyecz, sempatik bir pizzacıyla  Lightining network ağı üzerinde ticari işlem yaptı.

Hanyecz, kendisine iki pizza ısmarlamak için başka ülkede yaşayan birine 10.000 BTC ödeyince, 22 Mayıs 2010 tarihinde Bitcoin efsaneleri arasındaki yerini aldı. İşlemin yapıldığı tarih artık kripto para yatırımcıları tarafından Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanıyor ve bu tarihi işlemde kullanılan Bitcoin'lerin  bugünkü değerini hesaplayan ünlü yatırımcı bunun bir şans olduğuna inanıyor.

25 Şubat'ta Hanyecz, Lightining Network ağı  geliştirme  listesinde yeni bir LN ana ağını kullanarak benzer bir satın alma gerçekleştirdiğini açıkladı (LN ağında ilk satın alma olarak tarihe geçmemesi üzücü olmuş )

Ayrıca ünlü yatırımcı yaptığı açıklamada şunları belirtti;

"Kısacası, LN ağı kullanarak Bitcoin ödediğimde pizza bana verilecekti. Bu ticaret için LN ödemesini bir arkadaşın yardımıyla yaptım."

Ancak bu sefer ki işlem gündeme bomba gibi düşecek kadar fazla değil (0.00649 BTC)

Satın almayı olabildiğince "güvenilir" hale getirmek için, iki taraf Hanyecz'in BTC'ye sahip olduğunu ıspatlamak için bir ödeme kanalı açtı. Paketi teslim için kurye evine geldiğinde, Hanyecz ona satıcı tarafından verilen şeye uyan ödeme geçmişinin görüntüsünün bir bölümünü gösterdi ve alıcının faturayı ödediğini kanıtladı.

Hanyecz, işlem dökümanlarını tamamını açığa vurmanın genellikle önerilmeyen bir şey olduğunu vurguladı, ancak deneyin güvenilirliğini daha da artırmak için  bunu yaptı.

İşlemi yansıtan Hanyecz, şu an -  geleneksel bir ödeme yerine, LN üzerinden off-chain satın almayı tamamlayarak kaybedilen hiçbir şeyin olmadığını söyledi.

"Dolayısıyla LN ile işlem yapmak artık bu kadar kolay. Burada anlattığım şeyler muhtemelen gelecekte ticari firmalara yol gösterecektir. Amaç sadece LN denemek ve birkaç satoshi ile bir deney  yapmaktı. Kim bilir belki sonunda pizza dükkanlarının kendi LN ağları olacak ve böylelikle doğrudan Bitcoin üzerinden satış yapmak mümkün olacak."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ