Singapur'da kripto hizmetleri sunmak için lisans başvurusunda bulunan 100'den fazla kripto şirketi ya reddedildi ya da başvurularını geri çekti.

100

Singapur'da kripto hizmetleri sunmak için lisans başvurusunda bulunan 100'den fazla kripto şirketi ya reddedildi ya da başvurularını geri çekti.

Singapur bu yılın başlarında kripto para sektörünü düzenlemeye başladığından beri, yaklaşık 170 şirket kripto ile ilgili hizmetleri içeren “dijital ödeme tokeni hizmetleri” sunmak için bir lisans başvurusunda bulundu. Ancak Nikkei Asia, böyle bir lisans için başvuran 100'den fazla şirketin ya reddedildiğini ya da başvurularını geri çektiğini bildirdi.

Merkez Bankası Kripto Para Birimlerinin Kara Para Aklama İçin Kötüye Kullanılmasından Korkuyor

Lisans rejiminin yürürlüğe girmesinden önce ülkede faaliyet gösteren kripto firmalarına, lisans başvuruları işleme koyulana kadar muafiyet verildi. Ülkenin merkez bankası ve kripto sektörünün düzenleyicisi olan Singapur Para Otoritesi (MAS) sözcüsü, “Kripto para birimleri, hız ve sınır ötesi doğası nedeniyle kara para aklama, terörizmin finansmanı veya nükleer silahların yayılmasının finansmanı için kötüye kullanılabilir,” dedi.Sözcü, “Kripto firmaları, uygun müşteri durum tespiti yapma, düzenli hesap incelemeleri yapma ve şüpheli işlemleri izleme ve bildirme ihtiyacı da dahil olmak üzere bu tür riskleri azaltmak için gerekliliklere uymak zorundadır” dedi.

MAS Web Sitesinde Lisanslı Kuruluşlar Olarak Yalnızca Üç Şirket Listelenmiş

Şimdiye kadar, MAS web sitesinde lisanslı kuruluşlar olarak yalnızca üç şirket listelenmiştir: Güneydoğu Asya'nın en büyük bankası olan DBS Group Holdings'in bir birimi olan DBS Vickers Securities; dijital ödeme başlangıcı FOMO Pay; ve Avustralya'nın Bağımsız Rezervi. Kasım ayında merkez bankası, Singapur'un küresel bir kripto merkezi olmaya çalıştığını söylemişti. DBS'nin Sermaye Piyasaları Başkanı ve Bankanın Kripto Borsası Başkanı Eylül ayında şunları söyledi: "Çok hızlı büyüyoruz ve yatırımcılar yavaş yavaş kripto para birimleri ve dijital varlıkları keşfediyor." Eylül ayının başlarında, MAS, Binance'e sakinlere kripto hizmetleri sağlamayı durdurmasını emretti. Ardından Binance, Singapur platformunun geçen hafta kapatılacağını duyurdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ