105 ülkenin merkez bankası şu anda dijital para birimlerini (CBDC'ler) araştırıyor. Bunların arasında 50 ülke, dijital para birimi keşfinin (geliştirme, pilot veya lansman) ileri bir aşamasında.

105 Ülkenin Merkez Bankası, Dijital Para Birimlerini Keşfediyor

105 Ülke CBDC (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) Araştırıyor

Atlantik Konseyi'nin Jeoekonomik Merkezi, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) gözlemcisi büyük bir güncelleme yayınladı. Gözlemciye göre:

Küresel GSYİH'nın yüzde 95'inden fazlasını temsil eden 105 ülke bir CBDC araştırıyor… Yeni bir rekor olarak, 50 ülke ileri bir keşif aşamasına geldi (geliştirme, pilot uygulama veya başlatma).

Ayrıca gözlemci, “Çin'in 2023'te genişlemeye hazır olduğu pilot uygulama ile 10 ülkenin dijital para birimini tamamen piyasaya sürdüğünü” detaylandırıyor.

G20 ülkeleri arasında 19'u bir CBDC araştırıyor ve 16'sı halihazırda geliştirme veya pilot aşamasında. Bunlar arasında Güney Kore, Japonya, Hindistan ve Rusya bulunmaktadır.

Geçen ay, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), küresel olarak 10 merkez bankasından 9'unun CBDC'leri araştırdığını belirten bir rapor yayınladı. BIS, "Stablecoin'lerin ve diğer kripto para birimlerinin ortaya çıkması CBDC'ler üzerindeki çalışmaları hızlandırdı" dedi.

Çin gibi bazı ülkeler diğerlerinden daha ileride. Çin merkez bankası, Çin Halk Bankası (PBOC), dijital yuanını aktif olarak test ediyor.

Hindistan ayrıca dijital rupisi üzerinde aktif olarak çalışıyor. Hindistan Merkez Bankası, Hindistan Merkez Bankası (RBI), bir CBDC başlatmak için " dereceli bir yaklaşım " alacağını söyledi. Merkez bankasının bu mali yılda dijital para birimini tanıtması bekleniyor. Bu hafta bir RBI yetkilisi, CBDC'lerin bitcoin ve eter gibi kripto para birimlerini öldürebileceğini belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ