Yaklaşık bir hafta önce İstanbulda bulunan kripto para borsasından 13 milyon TL değerinde kripto para çalan hırsızlar PUBG oyunu üzerinden plan yapmış.

Geçtiğimiz hafta Türkiyedeki bir kripto para borsasına ait kripto paralar başka hesaplara transfer edildiği haberini sizlerle paylaşmıştık. Türk borsa şirketinde 20 Aralık 2018 günü gece 04.00 ile 07.00 saatleri arasında iki farklı hesap üzerinden içinde kripto para piyasasının önde gelen 3 kripto para birimi Bitcoin, Ethereum ve Ripple gibi toplamda 13 milyon lira tutarındaki kripto parasının farklı adreslere transfer edildiği tespit edildi. Bu olayın ardından İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri kripto para hırsızlığını inceleme altına aldı.

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan incelemelerin ardından hırsızların yakalanmamak için Player Unknown's Battlegrounds (PUBG) isimli oyun üzerinden sesli konuşma yaparak hırsızlık planı yaptıkları belirlendi.

Bunun üzerine polis ekipleri İstanbul, Ankara, İzmir, Afyonkarahisar, Bursa, Edirne, Bolu ve Antalya'da bulunan 24 şüpheliyi yakalamak için eş zamanlı operasyon yaptı. Yapılan operasyonda 24 kişi yakalanarak göz altına alındı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalar sonucunda 54 bin TL nakit para ile 1  milyon 300 bin TL değerinde sanal para ele geçirilerek şirket yetkililerine teslim edildi.

Gözaltına alınan 24 şüpheliden 2'si Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından savcılık talimatı ile serbest bırakıldı. Geriye kalan 22 şüpheli ise Çağlayan Adliyesine sevk edildi. Şüphelilerden 6'sı çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak ceza evine gönderilirken süphelilerden 7'si adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Toplamda ise 16 kişiye  yurt dışı yasağı getirildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ