Premium İskoç viski firması Ailsa Bay'in, Blokchain tabanlı bir sistemle takip edilen dünyanın ilk viski firması olma yolunda ilerlediğini bildirildi.

130 Yıllık İçki Firması William Grant & Sons, Blockchain Teknolojisini Kullanacak

The Drinks Business, 26 Mart'taki yayınladığı haberinde, Premium İskoç viski firması Ailsa Bay'in, Blokchain tabanlı bir sistemle takip edilen dünyanın ilk viski firması olma yolunda ilerlediğini bildirildi.

Ailsa Körfezi, 1887 yılında kurulan ve Crunchbase'e göre yıllık 80 milyon dolar gelir elde eden bir içki firması olan William Grant & Sons (WG&S) 'ye ait. Raporda, WG&S yeni ürünler geliştirmek için Blockchain şirketiyle ortaklaşa çalışmaktadır ve kaynağından mağazaya kadar damıtma ve üretim sürecinin tamamını takip edecek bir sistem sunmaktadır.

Söz konusu hamlenin İngiltere'deki sahte içkicilikle mücadele ettiği ve ayrıca ürünlerin nereden satın alındığını belirlemek için konum sistemleri kullanarak şirketin mevcut ve potansiyel müşterilerinden veri toplamasına izin verdiği bildiriliyor. The Drinks Business tarafından yayınlanan farklı bir raporda İngiltere’nin her yıl 218 milyon £ (288 milyon $ ’ın üzerinde) geliri, piyasada sahte şarap ve alkollü içeceklerin satışından dolayı kaybettiği iddia ediliyor.

Blockchain'in lüks ve pahalı ürünleri takip etmek için kullanılması, aynı zamanda orijinal olmalarını sağlarken, çekiş gücü kazanıyor. En son örneklerden biri, Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı'nın Şubat ayında Blockchain tabanlı bir elmas izleme platformunun tanıtılması oldu.

Ayrıca, geçen yılın nisan ayında, altın ve pırlanta endüstrisindeki liderler, bitmiş mücevher parçalarının kökenini izlemek için birBlockchain ağı geliştirmek için teknoloji devi IBM ile ortaklık kurdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ