Singapur yakınlarındaki 14 Çinli adam, ünlü yatırımcıların isimlerini taklit ederek ve dolandırmak suretiyle ayrıntılı bir kripto para dolandırıcılığı yürüttüğü için tutuklandı.

14 Kişi Ünlü Yatırımcıları Taklit Ederek Kripto Dolandırıcılığı Yaptıkları İçin Tutuklandı

Singapur yakınlarındaki 14 Çinli adam, ünlü yatırımcıların isimlerini taklit ederek ve dolandırmak suretiyle ayrıntılı bir kripto para dolandırıcılığı yürüttüğü için tutuklandı.

Yerel bir habere göre, 14 Çinli erkek kripto para dolandırıcılığını tutuklanmadan önce en az iki ay sürdürdü. Failler, başarılı yatırımcıları taklit ederek ve daha sonra kripto para birimlerini kurbanlardan yanlış bir şekilde talep ederek popüler Çin mesajlaşma uygulamalarında sohbet gruplarını kullanarak kurbanlarını kandırdı. Yetkililer, 18 Nisan Cumartesi günü Singapur yakınlarındaki İskandar Puteri'de tutuklanmadan önce grubu birkaç hafta boyunca gözetim altında tutuyorlardı.

Mağdurların sayısı ve grubun dolandırıcılığının ne kadar olduğu bilinmiyor

Dzulkhairi Mukhtar, Iskandar Puteri gazetecilerine dolandırıcıların nasıl çalıştığını ve paralarının dolandırıcılığını nasıl açıkladığını açıkladı. Şüphelilerin 20 ile 30 yaşları arasında olduğunu ve üç kişinin geçerli bir seyahat belgesi bulunmadığını söyledi. İddia edilen dolandırıcılardan biri başarılı bir yatırımcı veya mentor olarak poz verirken geri kalanı, kurbanlarının her biri için WeChat ve QQ Messaging uygulamaları aracılığıyla grup sohbeti oluşturmadan önce yatırımcı olarak poz verdi. Tüm şüphelilerin kurbanı yatırım yapmak için sahte bir tanıklık edeceğini belirtti. Toplam mağdur sayısı ve grup tarafından dolandırıldığı iddia edilen para miktarı hala bilinmiyor.

Dolandırıcılar 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir

Suçlu bulunduğu takdirde, Singapur yakınlarındaki İskandar Puteri'de polis tarafından tutuklanan dolandırıcıların 10 yıla kadar hapis cezası ve ayrıca para cezası olasılığı ile karşı karşıya kalabilecekleri görülüyor.

 Dünyadaki kripto dolandırıcılığı sayısı, kripto endüstrisindeki büyümeyle katlanarak arttı. Çoğu ülkede, kripto endüstrisi iyi düzenlenmiş değildir, bu da dolandırıcıların para kurbanlarını sahtekarlık yapmak için ayrıntılı Ponzi şemaları çalıştırmasını sağlar. Salgının ardından, dolandırıcılar, kamu ve işletme kripto dolandırıcılığı korkusu üzerinde oynuyorlar. FBI, bu ayın başlarında kripto paraları içeren bu tür dolandırıcılıklarla ilgili resmi bir uyarı yayınladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ