Hong Kong'daki polis memurları, 1,4 milyon dolarlık sahte kripto yatırım planına dahil olduğu iddia edilen 19 kişiyi tutukladı.

Dolandırıcıların, kurbanlarına kripto para birimine yatırım yaparlarsa bir servet kazanabileceklerini söylediği ve onları lüks yaşam tarzlarının görüntüleriyle cezbettikleri bildirildi.

Dolandırıcılar Neler Yaptı?

Dolandırıcılar Çin ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere farklı ülkelerden 170 kişiyi hedef aldı.

Memurlar, iki günlük polis operasyonu sırasında 11 erkek ve 8 kadını tutukladı ve ayrıca 9 bilgisayar, 128 akıllı telefon, bir yarış arabası, 6.417 dolar değerinde kripto para birimi ve 179.695 dolar nakit paraya el koydu.

Polis Teknoloji Suç Birimi Müfettişi Tam Wai-shun, dolandırıcıların kurbanlarını aldatmak için sahte bir uygulama ve sahte web sayfaları kullandığını söyledi.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Tam Wai-shun, dolandırıcıların giderek daha fazla dijital para birimi kullandığını söylüyor.

South China Morning Post'a (SCMP) göre Hong Kong, 2021'in ilk altı ayında kripto varlıkları içeren 496 suç kaydetti. Dolandırıcılık faaliyetleri yaklaşık 27,5 milyon dolar zarara yol açtı. Bir kurban, bir kripto dolandırıcılığına 15,9 milyon dolar kaybettiğini bildirdi.

SCMP'ye göre, 2021'in ilk altı ayındaki kripto para suçları 2020'de kaydedilen toplam sayıyı çoktan aştı. Yayın, geçen yıl kripto varlıklarıyla ilgili 208 suçun yaklaşık 14.6 milyon dolar zarara yol açtığını bildirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ