ABD Adalet Bakanlığı, 11 Haziran'da kripto yakıtlı ulus ötesi bir siber dolandırıcılık halkasına karışan Romen vatandaşlarından iki suçlu daha davaya eklendi.

15 Kişi Bitcoin Destekli Sahte Müzayede Davasında Suçlu Bulundu

ABD Adalet Bakanlığı, 11 Haziran'da kripto yakıtlı ulus ötesi bir siber dolandırıcılık halkasına karışan Romen vatandaşlarından iki suçlu daha davaya eklendi.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı'na (DoJ) göre, onbeş kişi Bitcoin'den (BTC) kurbanları kandırmak için hileli çevrimiçi açık artırmalar kullanan uluslararası bir şebekeye katılmaktan suçlu bulundu.

En azından Aralık 2013'ten itibaren şebeke, grup son yıllarda bir Rumen kripto borsası Coinflux aracılığıyla fonları aklarken, açık artırma ve satış web sitelerinde var olmayan malların kurbanları dolandırmak için listelerini kullandı.

11 Haziran'da 30 yaşındaki Bogdan-Stefan Popescu ve 34 yaşındaki Liviu-Sorin Nedelcu, her biri bir sayı RICO komplosundan dolayı suçlu bulundu.

Şikayet, Nedelcu'nun, çoğunlukla bulunmayan mallar için açık artırma web sitelerinde reklam yayınlamak için diğer dolandırıcılarla işbirliği yaptığını belirtiyor. Doj, “Ödeme alındıktan sonra, Nedelcu ve yardımcı komplocuları, kurban ödemesini Bitcoin'e dönüştürmek için karmaşık bir kara para aklama programı başlattı” dedi.

 DoJ, Popescu'nun kara para aklama hizmetleri sağlamanın ve ABD merkezli kurbanları dolandırmak için kullanılan araçları dağıtmanın yanı sıra çevrimiçi dolandırıcılık yoluyla “hileli olarak Bitcoin'i bilerek müzakere ettiği bir operasyonu” denetlediğini ileri sürüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ