150.000

An itibariyle Bitcoin ağı inanılmaz yavaşlamış durumda. Saniyede gerçekleştirilen işlem sayısı 4.6'yı gösteriyor ve bu kabul edilemez bir rakam.

Bu durum aslında Bitcoin dünyasında her şeyin yolunda gitmediğini gösteriyor bizlere. Blockchain sitesine girdiğinizde doğrulanmamış, hiç onay almamış binlerce işlem olduğunu göreceksiniz. Birkaç gündür de maalesef bu sorunlar devam ediyor. Daha önceki dönemlerde de tekrar ettiği gibi zor bir süreçten geçiyoruz. Şahsen kendi gerçekleştirdiğim bir transfer bile 3 gün geçmesine rağmen doğrulanmamış durumda ve benimle aynı durumda olan yaklaşık 150.000 kişi daha var. Tüm bunlar aslında Bitcoin'in bir para birimi olmaktan çıktığını gösteriyor bizlere. Ağ üzerinde böyle sorunların tekrar etmemesi için artık bir şeylerin değiştirilmesi gerek.

Bu yaşanan sıkıntılar yeni değil, belli periyotlarla tekrar ediyor. Bu ağın geniş net değerine rağmen ölçeklendirmeye ilişkin problemler her ay daha da sorunlu hale geliyor. Kabul etmek gerekiyor ki bitcoin ağı insanların sunmayı amaçladığı miktarlardaki işlemleri üstlenemiyor. Anladığım nokta ise bu sorunlar bilinmesine rağmen hızlı ve kolay bir düzeltme neden hala yapılmıyor. Hatta birçok çıkan altcoin hızlı transfer ve düşük feeler ile dikkat çekmeyi çalışırken Bitcoin kurucu ekibi ve kurucusu neden bu yönde bir yeniliğe gitmiyor büyük bir soru işareti.

Daha da önemli olan bir şey var ki bu gecikmiş ödemeleri gören kullanıcılar, işlemlerinin çabuk gerçekleşmesi adına bu trafikte sıkışmamak için transfer ücretlerini yüksek tutmak zorunda kalıyorlar. Daha yüksek transfer ücretleri ise bu sistem tıkanıklığını çözmek yerine sadece madencilerin cebini dolduruyor.

Daha önceki bir dönemde de 250.000'e yakın doğrulanmamış işlem vardı. Şu an kötünün iyisi seviyesindeyiz yine de 250.000'e oranla iyi bir sayıya sahibiz ancak bu sayıların çok çok daha düşük olması gerekiyor. Bu kadar sayıda doğrulanmamış işlemin bir anda sisteme yüklenmesini de açıkcası kimse anlamış durumda değil. Fiyatın yükselmesi ile birlikte birçok kişi rüzgar yön değiştirmeden elindekini çıkartmaya çalışıyor ama ne yazık ki borsalara para aktarmak veya para almak neredeyse imkansız. Bu durumda insanların sisteme olan güvenini sarsıyor, yatırımcıları daha da öfkeli hale getiriyor. Bu gerginlik birkaç gün daha da devam edeceğe benziyor..

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ