Demokratik başkan adayları Senatör Bernie Sanders (I-VT) ve Senatör Elizabeth Warren (D-MA), 1.6 trilyon dolar değerindeki öğrenci kredilerini affetmeyi teklif etti.

1.6 Trilyon Dolarlık Öğrenci Kredisinin Affedilmesi Bitcoin’e Yarar mı?

Demokratik başkan adayları Senatör Bernie Sanders (I-VT) ve Senatör Elizabeth Warren (D-MA), 1.6 trilyon dolar değerindeki öğrenci kredilerini affetmeyi teklif etti. Plan, görünüşe göre, nakit sıkıntısı çeken gençler için para harcamalarını artıracak ve ekonomik büyümeyi artıracaktır. Ancak bu tüketiciler bu ekstra paradan herhangi birini Bitcoin'e koyacak mı?

Ancak, birçok finansal uzman aksini düşünüyor. Öğrenci kredisi affedilmesiyle ilişkili risk faktörleri ve bu eylemin anayasaya uygunluğu ekonomik felakete yol açabilir.

Riskler Çoğalıyor

Öneri yeterince makul görünüyor. Öğrenci kredilerini affetmek, tüketicilerin aylık gelirlerinin daha büyük bir yüzdesini diğer satın alma türleri için kullanmalarına ve böylece ekonomik büyümeye neden olacaktır.

Bazılarına göre, olumsuz etkiler de aynı derecede önemli olabilir. Birçoğu özel olarak tutulan bu borçların tahsil edilmesi maliyetinin ABD hükümetine düştüğünü ifade ediyor. Bu maliyetler halihazırda patlayan ulusal borca katkıda bulunacak. Bu, ABD dolarının uluslararası piyasalardaki konumunu daha da zayıflatacaktır.

Ayrıca, faydalar düşünülenden önemli ölçüde daha az olabilir. Örneğin, geniş tabanlı bir kredi affetme programı tüketici ceplerine para harcayabilir. Bununla birlikte, çoğu tüketici borç nedeniyle ev alımlarını ve diğer sağlam finansal kararları öngörmemektedir. Bunun yerine, yeni kurulan nakit akışı büyük olasılıkla hızla diğer kişisel harcamalara, hatta muhtemelen Bitcoin'e aktarılacaktır.

Son olarak, birçok kişi böyle bir hareketin anayasal sözleşme korumasını ihlal ettiğini düşünmektedir. Özel tarflar arasındaki kredilerle, ABD hükümeti keyfi olarak müdahale etme özgürlüğüne sahip değil. Hem Sanders hem de Warren bunu değiştirecekti. Bunu yaparken, emsal teşkil eden hiçbir finansal sözleşme güvenli olmayacaktır.

Bitcoin Yükselebilir mi?

Bu tür ekonomik riskli hamleler büyük olasılıkla Bitcoin'in yükselmesine yol açacaktır. Artan federal borç, çökmekte olan bir dolar ve sözleşme güvenliği korkusu yatırımcıları daha geniş pazardan Bitcoin gibi hükümet dışı yatırımlara gönderecektir.

Diğer yatırımların aksine, Bitcoin sözleşme yükümlülüklerine dayanmamaktadır. Bunun yerine, Bitcoin'in ağı 'merkezsiz' bir ortam olarak inşa edildi ve onu hükümet kontrollerinden korudu. Devlet tahrifatı nedeniyle piyasalar düştüğünde, Bitcoin korunmaya devam edebilir.

Bu koruma ile Bitcoin, yatırımcılar güvenli liman varlıklarına kaçarken büyük bir fiyat artışı görecektir. Borç affetme planı ABD ekonomisine zarar verse de, Bitcoin sahipleri önemli yatırım getirileri görecekler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ