170 milyon değerinde kripto para çalındı!

BitGrail adlı İtalyan kripto para borsası yetkilileri cuma günü yaptıkları açıklamada, 170 milyon dolar piyasa değerinde yaklaşık 17 milyon Nano tokenin çalındığı belirtildi.

Web sitesinden yapılan açıklamada BitGrail borsası serverlarındaki 17 Milyon adet NANO tokenin çekim işlemi yapıldığı bildirildi. Bu hırsızlık vakasının ne zaman yapıldığına dair bir tarih belirtilmedi.

Bununla birlikte, tüm para çekme ve para yatırma işlemlerini geçici olarak ertelediğini duyuran borsa BitGrail'in bir temsilcisine cuma akşamı New York'ta ulaşılamadığını bildirdi. Polis konu hakkında soruşturmayı yürütmeye devam ediyor. Çalınan tokenlerin değerlerinin de kullanıcılara tekrar ödeneceği yetkililerden gelen açıklamalar arasında.

Bu yıl kripto para borsalarındaki ikinci büyük hacklenme oldu.Ocak ayında Tokyo merkezli Coincheck, bilgisayar korsanlarının güvenlik önlemlerini aşarak ve yaklaşık 530 milyon dolarlık kişisel fonun çalındığını duyurmuştu. Geçtiğimiz yıl bir çok borsa hacklenme sonrası kepenk kapatmıştı.NiceHash ise hack vakasından sonra 63 milyon dolarlık Bitcoin'in çalındığını bildirmişti. Geçmişteki hack vakalarına göz atarsak riskin ne kadar yüksek olduğunu görmüş oluruz.

1- Coincheck - Japonya - 2018'de 500 milyon dolar

2- Mtgox - Japonya - 2014'te 480 milyon dolar

3- Parity Wallet - 2017'de 155 milyon dolar

4- Bitfinex - Hong Kong - 2016'da 65 milyon dolar

5- Nicehash - Slovenya - 2017'de 63 milyon dolar

Saldırı sonrası diğer kripto para birimlerinin fiyatları pek etkilenmedi. Bitcoin 9,001 dolarla %11, Ethereum 902 dolarla %12 ile artış gösterdi

Nano BitGrail'in en fazla işlem yapılan para birimiydi

Nano, 2015 yılında rablocks adı altında başlatılan daha yeni bir kripto paradır. 1 Aralıkta NANO 20 cent ile işlem görüyordu. Coinmarketcap'a göre, 2 Şubat'ta 37.62 dolara yükseldi ve 6 Şubat'ta 7 doların altına daldı. Şuan fiyatı çıkan haberler sonrası 10 dolar civarında. 53 Milyon dolarlık günlük hacime sahip olan para biriminin gelecekteki durumu merak konusu.

Bildiğiniz üzere çalınan kripto paraların hiç bir şekilde geri getirilebilme durumu yok elbette suçlular teslim olup geri ödeme yapmadıkları taktirde.Her ne olursa olsun borsalarda işlem yapacağınızdan fazla bir miktar tutmamanızı önerilir.Bunun için private keyi siz tarafından korunan bir cüzdan oluşturabilirsiniz.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ