18 yaşındaki hacker 15 milyon yen (134,196 $) değerinde kripto para çaldı.

18 Yaşındaki Japon Hacker 15 Milyon Yen Değerinde Kripto Para Çaldı

Japonya yerel haber kuruluşu olan Japan Today'in 14 Mart'ta paylaştığı habere göre, 18 yaşındaki bir hacker, Japonya'nın Utsunomiya kentinde kripto para birimini çaldığı iddia edilerek savcıya sevk edildi.

18 yaşındaki hacker'ın, akıllı telefona kurulabilen dijital bir cüzdan olan Monappy'yi hacklediği ve geçen yılın 14 Ağustos - 1 Eylül arasında 15 milyon yen (134,196 $) kripto para birimi çaldığı iddia ediliyor. Yapılan hackleme saldırısının 7.700'den fazla kullanıcıyı etkilediği bildiriliyor.

Hacker'ın, kullanıcıların web trafiğini anonimleştirmelerini sağlayan Tor yazılımını kullandığı bildiriliyor. Bununla birlikte, polis hacker'ı web sitesinin sunucusunda depolanan iletişim kayıtlarını analiz ederek tespit etti. Japan Today'ın belirttiğine göre, hacker iddiaları kabul etti.

Hacker, çoklu kripto para transfer isteğini kendi hesabına gönderdi; bu da sistemi boğdu ve hesabına daha fazla para yönlendirmesine izin verdi. Bundan sonra, paraları başka bir kripto para borsasına transfer ettive daha sonra parayı bozdurup harcadı.

Cointelegraph Japan'ın daha önce bildirdiği gibi, Monappy’nin toplam bakiyesinin yüzde 54,2’sini tutan soğuk cüzdan üzerinde hiçbir etkisi olmadı ve e-posta adresleri ve şifreler gibi hiçbir kullanıcı bilgisi çalınmadı. Şirket daha sonra kaybedilen fonların tazminatını açıkladı.

İddia edilen hacker’ın kimliğinin, küçük olma durumu nedeniyle isimsiz tutulduğu bildiriliyor. Fakat bu kişinin 20 yaşından küçük biri olduğu biliniyor.

2018 yılında, kriptoya bağlı 7.000'in üzerinde şüpheli kara para aklama vakası Japon polisine bildirildi. 7.000'den fazla şüpheli işleminin, farklı isimler ve doğum tarihleri altında tutulan kullanıcı hesaplarıyla bağlantılı fakat aynı kimlik fotoğrafıyla bağlantılı olduğu gibi çeşitli iddialar olduğu biliniyor.

Küresel ölçekte, kripto para hırsızları 2018’de siber suçlular için en karlı method olmuştur ve yaklaşık 1 milyar dolarlık gelir elde etmişlerdir. Yapılan saldırıların hemen ardından, hackerlar çalınan fonları izlerini örtmek için çoğu kez parayı farklı cüzdan ve borsalara taşırlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ