2017'de piyasaya sürülmesinden bu yana Cardano (ADA), arkasındaki güçlü ekip ve kullanılabileceği çeşitli yollar sayesinde sadık bir takipçi kitlesi oluşturdu.

2 Yıl Önce Cardano

2017'de piyasaya sürülmesinden bu yana Cardano (ADA), arkasındaki güçlü ekip ve kullanılabileceği çeşitli yollar sayesinde sadık bir takipçi kitlesi oluşturdu. Aynı zamanda ADA, Bitcoin'in çevresel etkisine dair artan farkındalık nedeniyle daha da önemli hale gelen çevre dostu bir kriptodur.

Cardano’ya yapılan yatırımın ne tür sonuçlar verdiğini görmek için, iki yıl önce Cardano'ya 1.000 dolarlık bir yatırımın şimdi ne kadar değerli olacağına bakalım.

Cardano'nun son iki yıldaki büyümesi

İki yıl önce Cardano'nun fiyatı 0.10 dolardı. O noktada 1.000$ yatırım yapmış olsaydınız, 10.000 ADA almış olacaktınız.

Bu yazının yazıldığı sırada Cardano'nun fiyatı 1,20 dolar. Orijinal 1000 $'lık yatırımınız şimdi 12.000$ değerinde olacaktı. Bu %1,100'lük bir getiri anlamına geliyor.

Kripto piyasasının çoğu gibi, Cardano da son birkaç haftadır fiyatta düşüş yaşadı. Bugüne kadarki tüm zamanların en yüksek seviyesi, bu yılın 16 Mayıs'ında 2,46 dolarla zirveye ulaştığında geldi. Bu noktada 10.000 Ada, 24.600 dolar değerindeydi ve bu da % 2.300'ün üzerinde bir getiri olacaktı. Getirinin birkaç hafta içinde bu kadar değişebilmesi, bir kripto para birimi yatırımının ne kadar değişken olabileceğinin mükemmel bir örneğidir.

Ancak Cardano'yu yatırımcılar için heyecanlandıran şu anki fiyatı değil. Cardano'nun gelecekte yapabilecekleri.

Cardano nasıl çalışır?

Cardano, kendi kripto para birimi Ada olan halka açık bir blok zinciri platformudur. Bir blok zinciri, esas olarak, birbirine zincirlenmiş bilgi bloklarını kullanan bir veritabanıdır. İnsanlar, programlar ve protokoller oluşturmak için Cardano platformunu kullanabilir.

Cardano'nun amacı, gerçek dünyadaki sorunları çözmek için kullanılmasıdır. Bunu yapmanın yollarından biri, akıllı sözleşmeler şeklinde otomatik olarak yürütülen sözleşmelerdir. Örneğin, Cardano'daki akıllı bir sözleşme, bir müşteri için bir işi tamamladığında serbest çalışana ödeme yapabilir.

Cardano'nun bir başka uygulaması da kimlik yönetimidir ve bu amaçla Etiyopya Eğitim Bakanlığı ile şimdiden bir ortaklık sağlamıştır. Bu ortaklık sayesinde, beş milyon Etiyopyalı öğrenci, akademik başarılarını takip etmek için Cardano'nun blok zincirinde kimliklere sahip olacak.

Çevre dostu bir kripto para birimi

Cardano'ya genellikle yeşil kripto para birimi denir ve enerji kullanımı rakiplerinden çok daha düşüktür. Hoskinson, Cardano'nun yılda yaklaşık altı gigawatt saat enerji kullandığını söyledi.

Bunu perspektife koymak için, Bitcoin'in yılda yaklaşık 130 terawatt saat kullandığı ve Ethereum'un yaklaşık 50 terawatt saat kullandığı tahmin ediliyor. (Bir terawatt 1.000 gigawatt'tır.) Ethereum'un enerji kullanımının, Ethereum 2.0 yükseltmeleriyle %99'un üzerinde azalması bekleniyor, ancak şimdilik Cardano çok daha az kullanıyor.

Cardano almaya değer mi?

Kurucu, kripto meraklıları tarafından büyük saygı görüyor. Düşük enerji kullanımı nedeniyle sürdürülebilirdir. Her türlü potansiyel gerçek dünya kullanımına sahiptir ve hype’a bağımlı birçok kripto para biriminden biri değildir. Ayrıca, birçok en iyi kripto para borsasında mevcut olduğu için satın almak da yeterince basittir.

Bunların hiçbiri Cardano'nun başarılı olacağı anlamına gelmez, ancak hepsi lehine puanlar. Finansal olarak istikrarlı bir yerde olduğunuzu, zaten bir emeklilik fonuna düzenli olarak katkıda bulunduğunuzu ve bir kripto para yatırımı aradığınızı varsayarsak, Cardano kontrol etmeye değer.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ