Bitcoin, bugün 20.000$ barajını aşarak yeni bir rekor elde etti. Birkaç haftalık voltaliteden sonra büyümesini hızla sürdürürken psikolojik sınır olan 20.000$ seviyesi aşılmış oldu. 2017 yılında ki %2000 üzerindeki artışı ile birçok kripto para uzmanı tahminlerinin ötesinde bir fiyata erişen Bitcoin çıkış trendine devam edecek gibi duruyor. Wall Streetin düzenlemiş olduğu vadeli işlemlerden sonra Yıldırım Ağı uygulamasının da yakın zamanda gerçekleşebileceği haberlerinin bu duruma etkisi büyük diyebiliriz.

CBOE, Bitcoin vadeli işlem ürünlerini 10 Aralıkta piyasaya sundu ve CME (çok daha büyük bir pazar), kripto paralar için vadeli işlemlerini 18 Aralık Pazartesi günü işlemeye başlayacak. Piyasalar, hem sanal paranın alımında hem de ticaretinde kitlesel tüketici ilgisini tetikleyen bir kartopu etkisi ile yükselen fiyatlara tepki gösterdi. Son birkaç haftadır Coinbase uygulaması, Apple'ın "en çok indirilen uygulamalar" ın üst kısmında birkaç kez yer aldı. 

Bariyer, bazı pazarlarda, özellikle arz/talep değerlerinin çok fazla olduğu Venezuela ve Zimbabwe gibi ekonomik politikaların kırılgan olduğu ülkelerde oldukça erken geçilmişti. Yorumcular, Bitcoin'in ne kadar hızlı yükselişe geçeceğini tahmin edememişlerdi; şimdi, gelecek yıl ve hükümetlerin dijital para birimlerinin hızla büyümesine nasıl tepki vereceği üzerinde duruyor. 

Madencilik açısından olayı değerlendirirsek eğer şuan ki zorluk seviyesi epey yükselmiş durumda zaten madencilerin şuan itibarıyla daha doğrusu birkaç gündür Bitcoin Cash kazımına geçmiş olması Bitcoin transferlerinin yavaşlamasına neden oldu. 

Önümüzdeki süreç içerisinde beklenen yeni zorluk seviyesi tahmini düşüş yönünde olacak gibi duruyor, çünkü Bitcoin Cash kazımı şuan neredeyse 2.000$ daha kârlı halde Bitcoin Cashte ki zorluk seviyesi artış gösterdiğinde herzaman olduğu gibi madenciler Bitcoin kazımına devam edeceklerdir.

Gördüğünüz gibi -%16.49 luk bir düşüş beklenmekte fakat ben okadar uçuk bir düşüş olacağını zannetmiyorum.

Şuanki anlık düşüşü değerlendirirsek zaten klasik olarak piyasayı her zaman manipüle eden balinaların altcoin pump hareketlerinden ileri gelmekte. Sakinliğinizi korumanızı ve yanlış bir hareket yapmamanızı öneririm. Borsalarda hiç işlem yapmadan ve paranızı daha doğrusu Blockchain wallette bekleterek daha kazançlı çıkabilirsiniz. Eğer uzman değilseniz ve al/sat tecrübeniz yeterli değilse beklemek en iyisi çünkü normal bir piyasadan bahsetmiyoruz genelde balinaların birbirleri ile Telegram üzerinden sinyal bazlı pumplarıyla artan coin hacimlerinin fiyatlarına yansımasından bahsediyoruz. 

Borsaları izlediğiniz altcoinlerin artışına şahit oluyorsunuz ve bu sırada Bitcoin hacminde bir düşüş gerçekleşiyor. Genel olarak balinalar bir coin'i pumplayarak yükseltiyor daha sonrasında traderları oraya çekiyorlar kısa makaslarda hareket yaparsanız ve tam pump zamanında denk gelmişseniz girebilirsiniz fakat kısa makas aralarındada çıkmanız gerekiyor örneğin 0.00020 BTC den giriş yaptınız 0.00025 ten cıkmanızı öneririm artış olursa tekrar al sat yapabilirsiniz herhangi bir coinde risk alarak günlerce beklemeyin. Eğer terste kalırsanız kendinize bi küçük aralık belirleyin ve o aralıkta al/sat yaparak zararınızı çıkartmaya çalışın Bitcoin değeri yükseldiği için ATH olarak BTC/X şeklinde (X herhangi bir coin) yaptığınız işlemlerde daha dikkatli olmanız gerekiyor. Sebebi ise bir daha ATH asla görülemeyebilir yani IOTA ATH yi tekrar görebilirmi bilmiyorum hepimiz izleyip göreceğiz.

Sağlıcakla..

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ