Dün, geçen hafta 3.28 milyon Amerikalının işsizlik başvurusunda bulunduğu bildirildi. Bu rakam resmi beklentileri (yaklaşık 1 milyon) ve Büyük Durgunluk da dahil olmak üzere daha önce bildirilen önceki rakamları gölgede bıraktı.

2008 Krizini Bugünün Krizine Uygulamak Bir Hata mı?

Bir CoinDesk köşe yazarı Jill Carlson, özgür ve açık bir finansal sistem hakkını garanti etmek için çalışan, kar amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan Open Money Initiative'in kurucu ortağıdır. Ayrıca, Slow Ventures ile erken aşama girişimlerinde yatırımcıdır.

Dün, geçen hafta 3.28 milyon Amerikalının işsizlik başvurusunda bulunduğu bildirildi. Bu rakam resmi beklentileri (yaklaşık 1 milyon) ve Büyük Durgunluk da dahil olmak üzere daha önce bildirilen önceki rakamları gölgede bıraktı.

Ayrıca, bu sayının son yedi gün içinde geçim kaynaklarını kaybedenlerin hepsini yakalamadığına inanmak için iyi bir neden var. Karışıklık, kötü bilgi ve bürokrasinin bir kombinasyonu, bu Amerikalıların birçoğunun ilk kez dosyalayacağı gerçeğiyle birleştiğinde, ortaya konan sayının çok daha yüksek olabileceği anlamına geliyor.

Ancak, duyurudan sonraki saatlerde, ABD hisse senedi piyasası yüzde 4 arttı ve üç günlük “kazanan çizgi” yi uzattı.

Ancak açık olalım: Krizin ortasında ilan edilecek kazanan yok.

Başkan, hızlı bir ekonomik yeniden açılış umudunu hızlı bir şekilde dile getirdi. Wall Street sürekli olarak “V şeklinde” bir iyileşme ya da bir dipten hızlı bir geri tepme çağrısı yapıyor. Bir dizi riskten korunma fonu yöneticisi, politikacı ve siyasetçi televizyonda ve Twitter yayınlarımızda her gün bize mümkün olanı güvence altına alıyor.

Finansal piyasalar, kavramak için çok az şey bırakarak, bu düşünceye sarıldı. Derin nefesler. Her şey yoluna girecek. Bu da geçecek. Düşünceler ve dualar.

Ekonomistler, analistler ve büyük banka CEO'ları bize korkacak bir şey olmadığını söylüyorlar çünkü bu sefer 2008'den farklı. Bu sefer sistemik başarısızlık riski yok.

Bu argümanın ışığında gündeme getirmek istediğim üç nokta var:

1. Sistemik arıza riskinin göz ardı edilmesi vaktinden önce gelir.

Sistemik başarısızlık, tanım gereği önceden ve hatta anında fark edilmesi neredeyse zordur. Aşağı akım etkilerinin art arda doğru tahmin edilmesi neredeyse imkansızdır.

Çok azı herhangi bir krizde kuş bakışı bakış açısına sahip olma ayrıcalığına sahiptir. Savaş sisinde, savaş çizgileri çizen generallerin ayak askerleri olma ihtimalimiz daha yüksektir. Bu nedenle, sistemik bir arızanın sistemin diğer kısımlarının yanı sıra diğer sistemleri de nasıl geliştireceğini ve etkileyeceğini görmek çok zordur.

Her şeyi görebilecek konumda olanlar bile sık sık görmezler. Sığınaktaki general gibi, yerdeki gerçeklikten kopmak çok kolaydır.

Bankalar bu kez iyi bir şekilde aktifleştirildiğinden, finansal sistem açısından bakıldığında, belirli sistemik riskin artık geçerli olmadığı görülmektedir. Ancak şu anda baskı altında olan birçok başka çatlak var. Özellikle merkez bankacıları, son on yıldır kolay para politikalarından başka hiçbir şey yapmadığı için büyümeyi teşvik etmek için çok az geleneksel seçeneğe sahipler.

2. Binanın kendisi çöktüğünde, yapıyı yıkmak için bir dizi sistemik başarısızlık gerekli değildir.

Siyasi liderlerin yeni krizlerle yüzleşirken rahat, eski moda çerçevelere güvendiği bilinen bir olgudur. Amerikalı ve Avrupalı liderler bunu 1950'lerde ve 1960'larda gösterdiler ve bu düşüncenin artık uygulanmadığı bir jeopolitik manzarayla karşı karşıya kaldıklarında II. Dünya Savaşı paradigmalarına dönüştüler. Aynı şey 11 Eylül'e Soğuk Savaş mantığı üzerine eğilerek yanıt veren Amerikalı liderler için de söylenebilir.

Aynı şeyin 2008 ile ilgili siyasi ve finansal liderlerle de olduğuna inanıyorum. “Çünkü sistemik bir risk yok,” 2008 akıl yürütme çizgisi “serpinti içerilecek”.

Ancak üç milyondan fazla insan bir hafta içinde işini kaybettiğinde, azaltılmamış serpinti görmek için sistemik bir riske ihtiyacınız yok. Bu finansal bir kriz olmayabilir, ama kesinlikle ekonomik bir krizdir.

3. Finansal sistemde sistemik bir başarısızlığın olmaması, bunun olmadığı anlamına gelmez.

Sadece sağlık sistemine bakın.

2008 yılında bankalar yetersiz sermayelendirildi. Bu gerçekten meydana gelen sistemik hatanın kökü idi. Bu sefer, fazla kapasite olan hastaneler.

Çok sayıda ciddi koronavirüs vakası, dünyadaki hastane kaynaklarının çok fazlasını işaretler. Vantilatörler, kişisel koruyucu ekipman ve sağlık çalışanlarının kendileri birdenbire çok az arz ediyor. Bu sadece COVID-19 hastalarını değil, herhangi bir nedenle tıbbi yardıma ihtiyaç duyanları da etkiler. Hamile kadınlar, ateşli silah kurbanları, kırık bilekli çocuklar, değirmen gribinin kötü bir vakası olan yaşlılar etkilenir. Sistemik başarısızlığınız var.

 Genelde, yatırımdaki en tehlikeli kelimelerin “bu kez farklı” olduğu, ancak bu kez gördüğümüz son krizden gerçekten farklı olduğu eski atasözüne abone oluyorum. Aslında o kadar farklı ki, sığınmaya dayanamayız, 2008'e benzemiyor. Bu gerçeklik bir merhem ya da rahatlık olarak kullanılmamalı, bize bir uyarı olarak alınmalıdır. 2008'e benziyor olsaydı, en azından bilinen biriyle uğraşardık.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ