2017 kesinlikle Blockchain ve kripto paraların yılıydı. Bitcoin, yıl başında başladığı rallisine 950$->20.000$ seviyesine kadar yükseldi. Tüm zamanlarının en yüksek değerine de ulaşmış oldu.

Aralık ayında tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri, 600 milyar dolara ulaştı.

Ayrıca, 2016 yılında haftada bir veya iki tane ICO piyasaya sunulmasına rağmen, 2017'de 1 haftada düzinelerce ICO'ya sunumu gördük dolayısıyla ICO patlaması yaşandı. Gelin, yıl boyunca diğerlerinden daha iyi performans gösteren şirketlere göz atalım.

Ethereum

Piyasa Değeri: $73 Milyar

Ethereum akıllı sözleşmelerle çalışan merkezsiz bir platformdur. Akıllı sözleşmeler, herhangi bir insan etkileşimi olmaksızın otomatik olarak yürütülen anlaşmaların yapılmasına olanak tanır.

2014 Dünya Teknoloji Ödülü sahibi Vitalik Buterin ve eski Amazon Başkan Yardımcısı Jeffrey Wilcke, projeyi 30 Temmuz 2015'te başlattı.

2017'de dört projenin üçü de Ethereum platformunda yapıldı ve ICO'nun yıl boyunca en popüler platformu haline geldi.

Yaklaşık 13 milyon kişi bu hizmetleri kullanıyor. ETH'nin marketteki yeri ise çok güzel bir durumda, Bitcoin ve Ripple'den sonra piyasada ki tüm para birimleri arasında üçüncü sırada yer alıyor.

Vitalik Buterin, bu yıl Bloomberg'in En Etkili 50 İnsanı arasında listeye alındı.

IOTA

Piyasa değeri: $15 milyar

IOTA, Things of Internet'de uzmanlaşmış açık kaynaklı bir kripto para sistemi. Bu sistem, işlem ücretine sahip değil, onaylama süresinin düşük olması ve teknolojisinin yenilikçi fikir birliğine "tangle" dayandığı için işlem sayısına bakılmaksızın istikrarlı. Bu model bloklar, zincirler ve madenciler içermiyor. Bir işlem yapmak istiyorsanız, sistem tarafından gösterilen iki önceki işlemi onaylamanız gerekir. Bu eylemler, tüm düğümlerin aynı mevcut durumu olduğunu kanıtlamakta.

Proje Temmuz 2016'da seri girişimci olan David Sønstebø ve Dominik Schiener tarafından başlatıldı.

Kasım 2017'de IOTA, veri para kazanma programı için PwC, Microsoft, Deutsche Telekom ve diğerleriyle ortaklık haberlerini duyurdu.

Şirket ayrıca bu yıl Bosch Grubu'ndan önemli yatırımlar da gerçekleştirdi.

David Sønstebø

Dominik Schiener

Ripple

Piyasa değeri: $90 milyar

Ripple, gerçek zamanlı bir brüt yerleşim ve döviz birimi. Ana hedefi, para transferine ayrılmış bir sistemin tamamını oluşturmaktır. 2012 yılında piyasaya çıkan şirket, bankalar arasında gerçek zamanlı işlemler gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Şu anda, şirket tüm dünyada 75'den fazla bankayla çalışıyor. Bu bankalar, iç ödeme sistemlerinde teknolojiyi uyguluyor ve test ediyorlar. Aralık 2017'de Ripple, Japon ve Güney Koreli bankaların Blockchain'i bankalar arasında uluslararası ödemeler yapmak için test etmeye başlamış olduklarını açıkladı.

Şirket, Ekim 2012'de, Yahoo'daki eski Kıdemli Başkan Yardımcısı Brad Garlinghouse ve altı diğer şirketin kurucusu ve kurucu ortağı Stefan Thomas tarafından organize edildi.

Brad Garlinghouse

Stefan Thomas

Şu sıralarda, birçok altcoin değer kazanmakta ve bu değerlenme yaşayan coinlerin hemen hemen hepsinin tek ortak yönü madencilik faaliyetlerinin olmayışı. Bitcoin, Ethereum gibi değerli kriptoların yerini alabilme kapasiteleride çok yüksek zaten geçtiğimiz birkaç gün içinde Ripple market hacmini 10x (katı) çıkartarak Ethereum'un sırasına yerleşti ve gözünü 1. lik koltuğuna dikmiş gibi duruyor. 100$ milyar hacime anlık olsada ulaşan Ripple'ın madenciliği yok. Bu sistemde Ripple fiyatlarının belirli bir süre sonra sabitlenmesi anlamına gelebilir.Çünkü merkeziyetçi bir dijital para kendisi. 100.000.000.000 adet Ripple üretilmiş ve bunun 1/3 kısmı şuan piyasada dolanımda. Geriye kalan 2/3 kısmı Escrow şeklinde (emanetçi) saklanıyor. Yani teoride Ripple CEOsu bir gece piyasaya sürülmemiş olan Ripple ları piyasaya sokarak bozudurarak kaçamaz anlamına geliyor fakat? nekadar güvenebilirsiniz ki?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ