2017 yılının en iyi performans gösteren dijital para birimlerini almanın zamanı geldi. Bitcoin, 20.000$'a doğru kısa bir yolculuk yaptığın hakkında bir çok haber çıktı. Ancak Bitcoin yüzdelik kazançlar açısından 2017 yılında çok %2000'i bile kıramadı.

Dash gibi daha yenilikçi ve teknolojiye sahip coinler, Aralık ayının ortasında kendi tarihlerinde ki değerlerin en yüksek seviylerine geldiler ve %13,900'lük bir artış yaşadılar. Dash'in fiyatında bir miktar gerileme oldu, o yüzden yıl sonunda sırayı 5. sırada bitirmek zorunda kaldı ve hacimsel büyüme olarak %9,265 seviyesinde kaldı. Benzer şekilde, Ethereum, 2017 yılında büyüme açısından altıncı sırada yer alarak %9,162 hacimsel büyüme yaşadı tabiki buda fiyatlarına yansıdı. En eski altcoinlerden biri olan Litecoin, 2017 yılını % 5,045'lik bir artışla kapadı.

2017 yılı yeni nesil kripto paralar içinde son derece iyi geçti, NEM ve Ardor hacimsel anlamda çok yol kat ettiler. Stellar Lumens, Binance Coin, OmiseGo ve Golem ilk onda yerini aldı. Bitcoin,% 1.318 artışla on dördüncü sırada yer aldı.

Merkezi banka odaklı dijital para birimi olan Ripple, geçtiğimiz yıl %36,018'lik bir hacimsel artışla altın madalyayı elde etti. 1 Ocak 2017'de Bitcoin'e 1.000$ bir yatırım, yıl sonunda 13.180 dolar değerine ulaştı. Ripple'e yatırılan 1000$ 'ın değeri ise 360.018$ seviyesine geldi.

Ripple, ikinci çeyrekte iyi bir büyüme yaşarken, gerçek dalgalanma, Aralık ayının son haftalarında gerçekleşti ve bu durum, Ethereum'un piyasa hacmini aşarak ikinci sırada gelmesini sağladı. 

Toplam kripto paralar market değeri bugün 673 milyar doları bulan rekor bir seviyeye ulaştı. Dijital para meraklısı ve gazeteci Max Keizer, toplam dijital para piyasası limitinin 5 trilyona veya daha fazla olacağına, Bitcoin'in kendisinin ise 100.000 dolara ulaşacağına inanıyor. Keizer, Bitcoin'in altı rakamın yolunun dijital altın olarak nitelendirildiğini savunuyor. Diğer para birimlerinin ödemelere odaklanmak için daha uygun olduğunu iddia ediyor:

"Bitcoin'in kendisini Altın 2.0 olarak belirtirken, Dash kripto ödeme alternatifi olarak ortaya çıkıyor. Bitcoin ölçeklendirme tartışmalarından hayal kırıklığına uğrayanların, ödemeleri için Dash'ı benimsemelerini ve Bitcoin Core'u Gold 2.0 üzerinde çalışmaya devam etmeleri için yalnız bırakmalarını öneriyorum. "

Ünlü hisse senedi toplayıcı Ronnie Moas, dijital para biriminin 28.000 $ 'yi aşan fiyatlarla görüleceğine inanan Bitcoin hakkında da iyimser:

"(Bitcoin'in mevcut sayısı) insanların düşüncelerinden çok daha düşüktür. Bir sürü Bitcoin kayboldu, bir kısmı hala üretilmedi ve Bitcoin'ini herhangi bir fiyata satmayacak benim gibi bir sürü insan var.

Peki altcoinler? Bitcoin'in sözde "hakimlik" faktörü şu an sadece % 37.5 seviyelrinde ve bu da tüm zamanların en düşük seviyelerindedir. Bitcoin hakimiyeti metriği, kripto para pazarının toplamının ne kadarının Bitcoin tarafından "hakim" olduğunun bir ölçüsüdür. Bitcoin'in şu anda 250 milyar doları olan piyasa değeri, kripto para birimlerinin toplamının 673 milyar doları ile bölünüyor. Bu, Bitcoin hakimiyet yüzdesini sağlalıyor - 2016 yılındaki Bitcoin hakimiyeti ise %90 üzerindeydi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ