2018 Bitcoin

2017 yılı Bitcoin'in dolar karşısında ortalama yüzde bin üç yüzün üzerinde değer kazandığı bir ortalamayla kapandı. Şu anki mevcut hacim 200 milyar dolar civarında. 2017 her ne kadar Bitcoin yılı olarak tanımlansa da bu aslında sadece bir giriş aşamasıydı denebilir. Yani Bitcoin'in sadece kendini tanıttığı, ismini duyurduğu bir yıl oldu. Şimdi herkes onu konuşuyor ve ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Bilen bilmeyen herkes üzerine konuşuyor özetle. 

Yeni çağın yeni değeri

İnsanlar onu anlamaya çalışadursun Bitcoin gün geçtikçe ve her büyük badireyi atlatışıyla yerini sağlamlaştırıyor. Enteresan olan nokta şu ki onca popüleritesine rağmen Bitcoin henüz pazar hacmi bakımından altın piyasalarının 160'da birinden küçük. Bunu tüm büyük borsalara ve para piyasalarına oranladığınızda ve buna likidite halindeki parayı da eklediğinizde bu değer 10 binde bire bile ulaşmıyor. Bu bakımdan henüz herşey daha yeni başlıyor denebilir. Sınırlı üretim miktarıyla ve üst düzey teknolojisiyle hem soy metaller gibi değer kazanan hem de global çapta çok kolay transfer edilmesiyle bu tarzda yatırım araçlarına nazaran ciddi avantajlar barındıran Bitcoin 2017 sonunda ciddi bir zirve yapmış gibi görünüyor ama burası sadece bir durak olacak gibi. Toplumsal tepkinin bir kaçınılmazı olarak bu derece popülerleşmiş değerde talep arzı ciddi oranda aşmış durumda bu da sistemde belli bir oranda yığılmaya yol açtı gibi görünüyor. Fakat önümüzdeki aylarda yapılacak güncellemeler bu tarzda sıkıntıların da üstesinden gelecek gibi. Hem pazar bu talebe göre kendini yeniden şekillendiriyor hem de Bitcoin yazılımının kendisini bazı güncellemeler bekliyor. 

Ben şahsen bu tarzda güncellemeler arasında en çok yıldırım ağları yani lighting networks'den uöutluyum ve heyecan duyuyorum. Transfer ücretlerini kuruş seviyelerine indirebilecek bu modifikasyon henüz ilk aşamasında. 1.0 sürümünü yeni yayınlanmış durumda ve birçok ekip bunun için detaylı çalışmalar yürütüyor. Güncellemelerin pratikte uygulanması belki aylar alacaktır ve adaptasyon süreci uzun sürecektir ama işin sonunda muazzam bir noktaya varılmış olacak. Visa ve Master sistemlerinin hızına ulaşmış ve belki de onları geçmiş bir Bitcoin. Kulağa oldukça şahane gelmiyor mu? Yıldırım ağlarının temel mantığını oldukça basitleştirerek özetleyecek olursak birçok işlemi tek bir işlemin içerisinde toplayan bir paket işlem olarak düşünebiliriz. 

Ayrıca witness temelli Segwit güncellemesi de bizi bekliyor ki bu da mevcut blok boyutlarının iki katına çıkması anlamına geliyor. Bu iki güncellemeyi üstüste koyduğunuz da işlem kapasitesi ve operasyonel düzey inanılmaz boyutlara ulaşmış olacak. Transfer ücretleri makul seviyelere inecek ve trasnfer süreleri oldukça kısalacak diyebiliriz. Ve tüm bunlar olurken de Bitcoin ağının mevcut kapasitesi de kat kat büyümüş olacak. Sadece bu güncellemelerin kendisi bile Bitcoin'i 2018'de sıçratacak gibi görünüyor. Şunu unutmayın ne olursa olsun amiral gemisi Bitcoin'in kendisidir. 2018 altkoinler için de verimli bir yıl olacağa benzese de Bitcoin tüm kripto paralar içerisinde en güvenilir ve istikrarlı olanı. Hatta öyle bir marka ve bilinirlik değerine sahip ki kriptokrasinin ne olduğunu bilmeyenler bile Bitcoin'i tanıyorlar. Belki tüm bu gelişmelerin ferahlığında artık yavaş yavaş gündelik yaşamda denemeleri yapılan bir ödeme biçimi olarak görebiliriz Bitcoin'i. Bitcoin hala daha gençlik ve çocukluk çağında. Mevcut durumu onu bir dijital altın olarak konumlandırsa da yapılan güncellemelerle bu niteliklerini de koruyarak yeni yollara ve mecralara yürüyebilir. Umarız da yürüsün. Yolu açık olsun. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ