ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, yeni politika faiz oranlarını duyurdu.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, yeni politika faiz oranlarını duyurdu. FED, ABD politika faiz oranlarını 25 puan arttırdı. Arttırılan oran görece düşük ama FED’in para politikasındaki değişikliği göstermesi açısından önemli. Ayrıca 25 puan küçük bir oran olsa da uzun vadeli tahvil fiyatları üzerinde önemli sonuçlar doğuracaktır.

Korona salgının etkisi ile merkez bankaları faiz oranlarını sıfır bandına çekerek piyasayı ciddi oranlarla fonlamayı denediler. Böylece Korona salgınının olumsuz ekonomik etkileri minimize edildi. Ancak yüksek likiditenin sonuna gelindi. Artık Korona salgını sonucunda uygulanan para politikaları, tersine çevriliyor.

Faiz oranlarını parayı elde tutmanın maliyeti olarak düşünebiliriz. Faiz oranları sıfıra çekilince parayı elde tutmanın maliyeti de sıfırlanmış oldu. Bu süreçte Bitcoin gibi alternatif yatırım araçlarının lehine bir süreç gelişti. Ancak faiz oranlarının artmaya başlamasıyla Bitcoin ve kripto paralardaki bahar havası sona erebilir. Ancak FED’in agresif bir faiz artışına gitmesi beklenmiyor. Faiz artırımının ise zamana yayılması bekleniyor.

Küresel finansal sistem Rusya Ukrayna savaşının ardından zaten diken üzerinde. Bu süreçte FED’in agresif faiz artışına giderek ateşe benzin dökmesi beklenmiyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ