Bu yılın ilk dokuz ayında siber suçlular tarafından 4,4 milyar dolar kripto para birimi çalındı. Bu yıl kripto suçlarında ve hırsızlıklarda % 150'lik bir artış oldu.

2019 Yılında Kripto Para Dolandırıcılığında Ulaşılan Rakam Dudak Uçuklatıyor

Bu yılın ilk dokuz ayında siber suçlular tarafından 4,4 milyar dolar kripto para birimi çalındı. Bu yıl kripto suçlarında ve hırsızlıklarda % 150'lik bir artış oldu.

CipherTrace raporuna göre, bu yılın ilk dokuz ayında 4,4 milyar doların üzerinde kripto para birimi çalındı. Raporda ayrıca ilk 120 ‘de yer alan kripto para borsalarının üçte ikisinde KYC'nin zayıf olduğu belirtiliyor.

“Suçlular Daha Büyük ve Daha İyi Puanlar İçin Adapte Oluyor.”

CipherTrace İcra Kurulu Başkanı Dave Jevans, kripto hırsızlığı ve dolandırıcılığındaki % 150'lik artışın suçluların daha büyük ve daha iyi skorlar için nasıl adapte olduklarını yansıttığını söyledi. Suçlular para kovalar ve para tam buradadır ve alınması için olgunlaşmıştır. Küçük saldırılara karşı savunmak genellikle kolay olmakla birlikte, hedefli saldırıların çok daha kazançlı olduğunu belirtiyor.

Dave Jevand, Reuters'e verdiği demeçte, 5 milyon doların altındaki kripto para birimleri cinsinden değer verilen suçların, genellikle borsalar ve polis ekiplerinin işletmelere yönelik daha önemli varoluşsal tehditlere odaklanmaları nedeniyle rapor edilmediğini de ifade ediyor.

120 Borsada % 63 oranında zayıf KYC var

Rapora göre, ilk 120 kripto para borsalarının sadece % 37'si güçlü KYC politikalarına sahip, borsaların % 63'ü zayıf veya itibarsız KYC politikalarına sahip. CipherTrace, kripto sektöründeki suç tipinin, hırsızlık suçlarının angellenmesinin daha zor olduğunu ortaya koyan, içerideki hırsızlıktan dolandırıcılıktan ve içerdekilerin yaptığı diğer sahtekarlıklardan kaynaklandığını vurguluyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ