Bir aydan kısa bir süre sonra, şu anda kripto alanında muhtemelen en çok beklenen olay olan üçüncü Bitcoin yarılanması gerçekleşecek.

2020 Bitcoin Yarılanması Neden Farklı?

Bir aydan kısa bir süre sonra, şu anda kripto alanında muhtemelen en çok beklenen olay olan üçüncü Bitcoin yarılanması gerçekleşecek. Yarılanma gerçekleştikten sonra madencilerin işlemleri doğrulamak ve Bitcoin ağını korumak için aldığı ödül yarıya indirilecek.

Teoride, Bitcoin'in fiyatı bölünmeden sonra artmalıdır, çünkü Bitcoin daha da kıt hale gelecek demektir. Bu madencilik ödüllerinin yeni Bitcoin'in yaratılma şeklidir ve bunları yarıya indirmek, piyasa değeri ile en büyük kripto para biriminin yeni birimlerinin Bitcoin yarılanması olayından sonra piyasaya ulaşmasının zorlaştığı anlamına gelir.

Halving: Fiyatlandı mı Fiyatlanmadı mı?

Piyasanın yarıya inme sonrasında nasıl tepki vereceğine ilişkin tahminler, önde gelen kripto analistleri arasında değişmektedir. Bazıları, özellikle kripto yorumcusu PlanB, piyasanın ödüllerin azaltılmasının etkisini makul bir şekilde fiyatlandırdığına inanıyor. Bitcoin meraklısı Anthony Pompliano ve Binance CEO'su Changpeng Zhao olan bir başka grup, yarılanmanın henüz Bitcoin'in fiyatına dahil edilmediğinde ısrar ediyor.

Şubat ayında Zhao, yarılanmanın fiyatlandırılmadığını ifade ediyor:  “Pazar verimli değil. Çoğu insan hızlı bir şekilde bilgi almaz. İnsanların kavramların içine girip uyum sağlaması için çok zamana ihtiyacı var ”diyor.

Bitcoin piyasası kısa ömründe iki yarılanma olayına tanık oldu - birincisi 28 Kasım 2012'de, ikincisi 9 Temmuz 2016'da. İlkinde, blok ödülü 50 BTC'den 25 BTC'ye düştü ve ikincisinde 12.5 BTC'ye düştü. Yaklaşan yarılanma, blok başına çdülü 6.25 BTC'ye düşürecek.

 2020 Bitcoin Halving etkinliği farklı çünkü bu dönem korona virüsü pandemisinin yaşandığı bir dönem. Bu nedenle iki çelişkinin bir arada yaşandığı görülüyor. Bir tarafta halvingle fiyat artışı bekleyenler, bir tarafta ise fiyatın pandemi nedeniyle risk altına bulunduğunu ifade edenler yer alıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ