2019, Facebook'un kripto para birimi Libra ve dijital cüzdan Calibra'yı başlatmayı planladığını açıklayan çılgın bir zaman oldu. Öyle ki, Facebook kongreye çağrıldı ve tabir-i caizse ifadesi bile alındı.

2020’de Blockchain ve Bitcoin Dünyasında Etkili 20 İsim

2019, Facebook'un kripto para birimi Libra ve dijital cüzdan Calibra'yı başlatmayı planladığını açıklayan çılgın bir zaman oldu. Öyle ki, Facebook kongreye çağrıldı ve tabir-i caizse ifadesi bile alındı.

Bu Kripto paralarda en etkili 20 Kişi listesi her zamanki gibi çok çeşitli görünüyor. Dünyanın farklı yerlerinden bir çok kişi bu alanda yer alıyor. Hayatın her kesiminden teknoloji uzmanları, yatırımcılar, politika yapıcılar ve vizyonerler kripto alanına girerek, kripto para birimi onaylama ve düzenleme açısından ilginç bir yıl geçiriyor.

Kilit etkenlerin dünyaya yayılması ve yayılması nedeniyle, 2020'nin kitle blok zincirinin benimsenmesi açısından heyecan verici bir yıl olacağı tahmin edilmektedir.

Gelin şimdi hep birlikte bu listeye bir göz atalım

1) Changpeng Zhao - CZ, ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance'in kurucusu ve CEO'sudur. Binance, bu yıl DEX gibi yeni ürün ve hizmetler geliştirmekten, ülkeye özgü borsalardan şirket alımlarına ve hatta hükümetleri kripto benimsemeyle desteklemekten çok aktif geçirdi.

2) Jihan Wu, Bitcoin madenciliği için dünyanın en büyük bilgisayar çipi şirketi olan Bitmain'in CEO'su ve kurucu ortağıdır. Ekim ayında Bitmain, dünyanın en büyük bitcoin madencilik tesisini kurmaya başlayacağını duyurdu.

3) Twitter ve Square'in kurucu ortağı ve CEO'su Jack Dorsey: Dorsey ilk günlerden beri Bitcoin'in savunucusudur.

4) David Marcus, Facebook’un Libra ekibinin başı. Potansiyel olarak Facebook'un milyarlarca aktif kullanıcısına dijital para birimleri getirebilir. David eskiden PayPal'ın başkanıydı, Marcus 2017'den beri Coinbase Yönetim Kurulu'nda oturuyordu.

5) Brian Armstrong, dünyanın önde gelen kripto para borsası Coinbase'in kurucu ortağı ve CEO'sudur. Vizyonu, kripto para birimini daha yaygın hale getirmeye büyük katkıda bulunuyor.

6) Vitalik Buterin, Ethereum'un kurucusu ve uluslararası kabul görmüş bir programcıdır.

7) Winklevoss kardeşler: Önde gelen kripto para birimi borsası Gemini ve Winklevoss Capital’in kurucu ortakları Tyler ve Cameron Winklevoss kardeşler.

8) Roger Ver veya Bitcoin Jesus, bitcoin, bitcoin ile ilgili girişimler ve erken bitcoin girişimcisi olarak kendisi erken yatırımcı durumunda. Bitcoin.com ve Blockchain.com'un sahibidir.

9) Justin Sun, TRON'un kurucusu ve CEO'su ve aynı zamanda BitTorrent ve UTorrent’in başında. Adı sık sık duyuluyor.

10) Charlie Lee zaten Blockchain endüstrisi üzerinde önemli ve kalıcı bir etki yarattı. Litecoin'in kurucusu ve uluslararası alanda tanınan bir uzmandır.

11) Kelly Loeffler geçtiğimiz günlerde Georgia’nın en yeni senatörü olarak yemin etti, ICE'nin bir iştiraki olan Bakkt'ın eski CEO'suydu ve kurumsal yatırımcıların dijital varlıklara erişimini artırmaya odaklandı. Bitcoin Vadeli İşlemleri'ni Eylül 2019'da piyasaya süren Bakkt, ilk ay içinde tüm zamanların aylık en yüksek seviyesi olarak 37 milyon dolara ulaştı.

12) Nick Szabo, akıllı sözleşmeler olarak bildiğimiz şeyi yarattı.

13) Adam Back bir İngiliz kriptografı, cypherpunk ve kripto korsanı. Blockstream'in CEO'su ve Bitcoin tarafından kullanılan iş kanıtı sistemi olan hascash'in mucidi.

14) Joseph Lubin, Blockchain'deki en etkili ve popüler insanlardan biridir. Ethereum'un ve Consensys’ün  kurucu ortağı .

15) Charles Hoskinson tanınmış bir Blockchain düşünür ve geliştiricisi. IOHK CEO'su ve Cardano'nun yaratıcısı. Birçoğu çalışmasını Blockchain teknolojisinin bir direği olarak görüyor.

16) Leon Li, Huobi'nin Kurucusu ve Grup CEO'sudur. Huabi Global, 2013'ten 2017'ye kadar dünyanın en büyük kripto para borsası durumunda idi

17) Arthur Hayes, BitMEX'in kurucu ortağı ve CEO'su,

18) Andreas M. Antonopoulos, kripto para birimi alanında önde gelen düşünür ve konuşmacılardan biridir. Uluslararası kabul görmüş bir yazar, konuşmacı ve kripto uzmanıdır.

19) Fred Ehrsam, kripto varlık yatırım şirketi Paradigm'un kurucu ortağıdır. Paradigm'dan önce Ehrsam, Coinbase'in kurucu ortağıydı ve daha önce New York'taki Goldman Sachs'da bir borsa tüccarıydı ve burada Goldman'ın elektronik pazar oluşturma platformunu alıp yönetti.

20) Herbert Sim: 2010 yılında kurulan dünyanın ilk blockchain ve kripto araştırma kağıtları deposu olan Crypto Chain University'nin kurucusudur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ