Bitcoin, 2020'de varlığını en iyi şekilde bilinir hale getirdi.

Bitcoin, 2020'de varlığını en iyi şekilde bilinir hale getirdi.

2019'un 2. yarısında zorlu bir düşüş sürecinden sonra, Bitcoin’in fiyatı son iki ay içinde yüzde 50'nin üzerinde artış göstererek yükselişe geçti. Ralli sırasında Bitcoin, geçtiğimiz on yıldaki performans açısından en iyi Ocak ayını kaydetti.

Boğa hareketi, özellikle bir Bitfinex balinasının, dünyanın en büyük kripto para biriminin değerlemesini yapay olarak pompalama girişiminde bulunduğunu iddia ettikten sonra, manipülasyon endişelerini tekrar gündeme getirdi.

Her ne kadar bu argümanı destekleyecek bazı faktörler tartışılabilse de, zıt iddia için de önemli bir dava açılabilir.

Yakın tarihli bir rapora göre, Bitcoin'in büyümesini organik olarak doğrulayan önemli bir faktör, Garyscale’deki prim artışıydı. Kripto riskten korunma fonunun Bitcoin Yatırım Ortaklığı (GBTC), şu anda yönetim altındaki varlıkları 3 milyar dolardan fazla elinde tutan bir yatırım aracıdır.

Şubat ayında GBTC 13.48 $ 'dan işlem gördü. Sayı önemlidir, çünkü her GBTC payı 0.00096698'dir, bu da Bitcoin'in GBTC açısından değerinin 13.000 doların üzerinde fiyatlandığı anlamına gelir. Rapor da ayrıca şu hususa da yer veriliyor:

“Bu, akredite ve kurumsal yatırımcılar için 3.000 $ prim bırakıyor. Grayscale’de Bitcoin için % 30 prim, primin Ocak ayı boyunca % 7 civarında seyrettiği göz önüne alındığında oldukça yüksektir. ”

Yazım sırasında prim yüzde 13'e düştü, ancak Bitcoin'in son iki hafta boyunca düşüş eğilimi gösterdiği düşünüldüğünde, daha önce kaydedilen büyümenin geçerliliğinin altı çizildi.

Ralli sırasında Vadeli İşlemler ve Opsiyonlar bakımından Bitcoin hacimleri de CME Bitcoin Vadeli İşlemleri toplam hacimleri, türev piyasası tarihinde üçüncü kez 1 milyar doları aştı.

Bitcoin opsiyon işlemleri hacimleri açısından Deribit, yarışı yönetti ve ay boyunca sürekli olarak 600 milyon doların üzerinde Açık Pozisyon kaydetti. 14 Şubat'ta 855 milyon dolarlık yüksek bir gözlem gözlendi ve OI'nin 600 milyon doların altına düştüğü tek zaman, 8 Şubat'ta kayıtlı pozisyonun 590 milyon dolar olduğu zaman oldu. Bitcoin Options işlem hacmi de benzer bir tutarlılık eğilimi gösterdi.


2020 yılının ilk iki ayında, yıl başında 320.000'den 500.000 adres işaretini geçerek, benzersiz adres sayısının büyük ölçüde arttığı açıkça görülüyor.

0,01 BTC'den daha az olan Bitcoin adreslerinin sayısı da gelişti ve bu da piyasadaki perakende yatırımcıların akınına işaret ediyor.

Bununla birlikte, Bitcoin'in büyümesini sağlamlaştıran en önemli işaretlerden biri, yükseliş döneminde istikrarsızlıktaki düşüştür. Ekteki tabloya göre, Bitcoin’in oynaklığının, fiyatın yıllık 10.450 $ 'a ulaştığı bir zaman periyodu olan 13 Ocak - 14 Şubat arasındaki dönemlerde sürekli azaldığı düşünülebilir.


 Düşüş düzeltmesinin yazım sırasında ele alınmasıyla, Bitcoin’in önceki iki aydaki fiyat hareketinin organik ve manipülasyondan arınmış olduğu konusunda pek şüphe yok.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ