Geçtiğimiz günlerde TÜİK yeni Türkiye İstatistik Kurumu Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde TÜİK yeni Türkiye İstatistik Kurumu Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Rakamlar açıklanınca ortaya çıkan tablonun zorluklarla dolu bir yıl geçirdiğimizi ortaya koyduğunu ifade edebiliriz.

TÜİK 'in açıkladığı rakamlara göre 2021 Aralık ayında enflasyon yüzde 13.58 artarken ,yıllık bazda enflasyon artışı yüzde 36.08 olarak gerçekleşti. Üretici fiyatı endeksi ise yıllık bazda yüzde 79.89 artış gösterdi.

Artışın en yüksek olduğu alan ise yüzde 53.66 ile ulaştırmada gerçekleşti. Gıda ve alkolsüz içeceklerde artış ise yüzde 43.80 olarak gerçekleşti. Ev eşyalarında artış ise yüzde 40.95. Endekste yer alan415 kalemden, 18 kalemin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşti. 33 kalemde ortalama fiyatta bir değişim olmadı. 364 kalemin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.

Peki yüksek çıkan enflasyonun Bitcoin için anlamı ne olabilir? Yatırımcılar Enflasyon koruması sağlamak için Bitcoin ve kripto paralara yönelim sağlayabilirler. Bu çerçevede yatırım stratejilerinin bir parçası olarak kripto paralar her zaman yatırımcılarının bir seçeneği olarak yedekte duruyor.

Bitcoin 2021 yılındaki artışı ile gerçekten göz doldurdu. Bu yüzden 2022 yılında yatırımcıların Bitcoin'den beklentileri son derece yüksek olacak. Umutlar bu sene enflasyonun düşmesi yönünde. Enflasyon düşer, Bitcoin'de bu sene artmaya devam ederse yatırımcıların beklentileri tam olarak gerçekleşmiş durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ