2021 yılında Türkiye 225.3 milyar dolarlık ihracat yaptı.

2021 yılında Türkiye 225.3 milyar dolarlık ihracat yaptı. Rakam Cumhuriyet tarihinin rekoru olarak kayıtlara geçti. 2022 yılı ihracat hedefini ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 250 milyar dolar olarak belirledi.

Erdoğan ayrıca yaptığı açıklamada dış ticaret hacminin 2021 yılında 496.7 milyar dolara ulaştığımı ve dış ticaret açığının ise bir önceki yıla göre yüzde 7.8 azalışla 45.9 milyar dolara gerilediğini belirtti.

Pandemi nedeniyle ortaya çıkan alternatif tedarikçi arama ve bölgeselleşme eğilimlerinin ülkemizin küresel tedarik zincirlerindeki coğrafi avantajı öne çıkardığını vurgulayan Erdoğan, bu durumun ihracatımızız önünü açan temel sebep olduğunu ifade etti.

2020 yılının üçüncü çeyreği itibariyle Türkiye’nin küresel ihracattan aldığı payın ilk defa yüzde 1’in üzerine çıktığını ifade eden Erdoğan 200 milyar doları aşan ihracat ile Orta Vadeli Plan hedefinin aşıldığını vurguladı.

Türk Lirası ile ticaret hacminin de büyüdüğüne işaret eden Erdoğan, 205 ülke ve bölgeye ihracat işlemlerinin Türk Lirası ile gerçekleştirildiğini hatırlattı. Erdoğan ayrıca 81 ilin tamamının ihracata katkı yaptığını ifade etti.

2021 yılında ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 84’e çıktığını hatırlatalım. 2022 yılında bu başarının dış ticaret fazlasına dönüştürülmesi için çaba sarf edileceğini belirten TİM Başkanı İsmail Gülle küresel tedarik zincirlerinin kırılıp darmadağın olduğu bir zamanda tedariği ayakta tuttuğunu ifade etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ