2021 yılı startup’lar için çok başarılı geçti.

2021 yılı startup’lar için çok başarılı geçti. Startup’lar büyük yatırım çektiler. Ulaşılan rakam gerçekten de devasa boyutlarda. Ayrıntılara bir bakalım.

2021 yılında Türkiye’de bulunan girişimlere toplamda 1,56 milyar dolarlık yatırım yapılmış durumda. 2020 yılı ile kıyaslandığında tam olarak 9 katlık bir artış meydana gelmiş durumda.

En çok yatırım alan girişimlere bakıldığında Getir, Dream Games, Colendi, Libra Softworks, Intenseye, Picus, Akinon, Servislet, RS Research, Binbin, Tarfin ve Eatron yer alıyor.

2021 yılında Türkiye 4 yeni unicorn’a sahip olmuş durumda. Unicorn 1 milyar değerlemeye ulaşan şirketler için kullanılan bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

2021 yılındaki yatırım alanı girişimcilerin kurucularına baktığımızda bu girişimlerin 113 tanesinin 1 kurucusu bulunuyor. 121 tanesinin 2 kurucusu, 51 tanesinin 3 kurucusu ve 31 tanesinin de 4’ten fazla kurucusu bulunuyor.

Son olarak yatırım yapılan sektörlere bakıldığında öne çıkan sektörler arasında oyun, yapay zeka, veri-analitik ve teslimat sektörlerinin öne çıktığını görüyoruz. Yıl boyunca özellikle oyun sektörünün yatırımlarda öne çıktığı ifade ediliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ