Artık 2022 yılındayız.

Artık 2022 yılındayız. Bu yıl özellikle merak edilen konular arasında dünya ekonomisinin hangi yöne doğru evrileceği yer alıyor. Bu noktada gözlerin çevrildiği yerler Amerika ve Avrupa.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Merkez Başkanı Christine Lagarde, 2022 yılında herhangi bir şekilde faiz artışına gidilmeyeceğini açıkladı. Amerika’da ise FED Başkanı Jenome Powell yüksek enflasyon riskinin arttığını vurguladı. Amerika ekonomisi çok güçlü olsa da uzmanlar enflasyonist baskıların yüksek olduğuna işaret ediyor.

Powell geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada FED’in varlık alımlarını daha da azaltacağını ve faiz oranlarını da artırabileceğini ifade etmişti. Yatırım bankası Goldman Sochs’a göre FED, 2022 yılının ilk çeyreğinde faiz artışına gidebilir.

Amerika ve Avrupa tedarik zinciri stratejilerinin bir yansıması olarak Çin’de bulunan ve stratejik önem taşıyan üretimlerinin bir kısmını kendi kutularına geri getirmeye devam edecek.

Dünya ekonomisinin nereye gideceğine yönelik olarak en önemli etkiyi yine pandemi sürecinin yapacağına öngörülüyor. Bu çerçevede salgının daha da yayılması ekonomiler üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilir.

Bitcoin’e gelince dünya ekonomisinde yaşanacak enflasyon etkisi paralarını korumak isteyen yatırımcıları BTC’ye yönlendirebilir. Böyle bir durum Bitcoin fiyatının da önemli ölçüde artasını sağlayabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ