2021 yılını geride bıraktık.

2021 yılını geride bıraktık. İlk çeyreğinde Türkiye 7.4, ikinci çeyrekte yüzde 22, üçüncü çeyrekte ise yüzde 7.4 büyüdü. 2022 yılında beklenti ise büyümenin daha yavaş olacağı şeklinde.

Büyümeye bakıldığında en önemli odak noktası enflasyon olacak. Enflasyonun yüksek seviyelerde seyretmesi büyümeye ciddi oranda etki edecek. Yeni Ekonomi Modeli ile faiz oranlarının artmayacağı ve yüzde 10 seviyelerinin aşağısına doğru çekilmesini bekleyebiliriz.

Borsaya baktığımızda olumlu gelişmelerin yaşanması halinde öncelikler 2.700’lü seviyelerin gelebileceği devamında ise 3.0002lerin test edilebileceğini ifade edebiliriz. Olumsuz bir senaryonun yaşanması halinde ise 1.500’lü seviyelerin altı görülebilir.

Altın fiyatına baktığımızda ise dolar ve ons fiyatındaki gelişmelere paralel olarak TL bazında yine dört haneli rakamlar görülebilir. 2022 yılında altın fiyatının volatiliteye sahip olacağını düşünüyoruz.

Dolar fiyatına baktığımızda ise doların 2022 yılındaki hareketinin 12 ile 18 arasında dalgalı bir seyir izleyebileceğini düşünüyoruz. Dolardaki dalgalı seyrin özellikle Yeni Ekonomi Modelinin başarısına bağlı olduğunu vurgulayabiliriz.

Bitcoin’e gelince 2022’de sürprizler yapmaya en açık yatırım amacı olarak karşımıza çıkıyor. TL bazında 800 bin’li rakamların üzerine çıkan BTC’nın milyon seviyesine çıkması söz konusu olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ