Merkez Bankası 2022 yılı için para ve kur politikasına yönelik olarak nasıl bir yol haritasının izleneceğini açıkladı

Merkez Bankası 2022 yılı için para ve kur politikasına yönelik olarak nasıl bir yol haritasının izleneceğini açıkladı. Yapılan açıklamada güçlü bir şekilde istikrara vurgu yapıldı.

Uygulanacak olan para politikasının enflasyonu yüzde 5 seviyesine kademeli olarak yaklaştıracağı vurgulandı. Bu çerçevede orta vadeli enflasyon hedefi yüzde 5 olarak belirlendi. Yol haritasına göre ayrıca dalgalı döviz kuru rejimine gelecek yıl da devam edilecek.

Yapılan açıklamada ayrıca döviz kurlarının serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre oluşacağı, temel politika aracının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı olmaya devam edeceği vurgulandı.

Merkez Bankası gelecek yıl da rezervlerini artırmayı sürdürecek. Rezerv opsiyon mekanizması tamamen sonlandırılacak .Yabancı para yükümlülüklerinin maliyetleri de artırılacak. Ayrıca Türk Lirası mevduatlarının gelişimini destekleyecek mekanizmalara da öncelik verilecek. Swap miktarları da azaltılacak. Merkez Bankası, şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerine öncelik verilecek.

2022 yılı para ve kur politikasının kripto paralar için ne anlam ifade ettiğine baktığımızda doğrudan bir etkinin olmayacağını düşünüyoruz. Ancak 2022 yılı kripto paralar için kârlı bir dönem olarak geçerse bu durumda yatırımcılar için Türk Lirası mevduat hesaplarına yönelik bir artışı da görebiliriz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ