VC kripto yatırımları Aralık 2021'de zirve yaptı, ancak riskin bu yıl 2022'nin sonuna kadar yarıya indirilmesi Morgan Stanley'i uyarıyor.

2022

VC kripto yatırımları Aralık 2021'de zirve yaptı, ancak riskin bu yıl 2022'nin sonuna kadar yarıya indirilmesi Morgan Stanley'i uyarıyor. Küresel makroekonomik koşullar, kripto yatırımlarını etkileyebilecek kolay para döneminin bittiğini gösteriyor.

Geçen yılki 2021 kripto boğa piyasası sırasında, piyasaya rekor düzeyde fon girişi oldu. Girişim Sermayesi devleri, blok zinciri tabanlı oyun, Web 3.0 ve çok daha fazlasında çalışan birkaç kripto projesine büyük miktarlarda yatırım akıtıyordu.

Ancak Wall Street bankacılık devi Morgan Stanley, endüstrinin radikal bir değişime hazır olduğuna inanıyor. Morgan Stanley yaptığı son açıklamada, kriptodaki risk sermayesi yatırımlarının 2022'nin sonuna kadar yatırımlarını yarı yarıya azaltabileceğini söyledi.

Morgan Stanley'e göre, kripto girişimleri geçen yıl risk sermayesi şirketlerinden rekor 30 milyar dolar topladı. Ancak banka, risk sermayesindeki daha geniş piyasa eğilimlerini yansıtarak, kriptodaki VC yatırımlarının yılın geri kalanında daha da kuruyacağını belirtiyor. Morgan Stanley, birkaç blok zinciri girişiminde yatırımcı olmuştur. Ayrıca, geçen yıl bankacılık devi büyük bir kripto araştırma ekibini görevlendirdi.

Ancak, yakın tarihli bir raporda, Sheena Shah liderliğindeki Morgan Stanley stratejistleri, kolay para döneminin sona erdiğini söyledi. Raporda, stratejistler şunları ekledi:

Bunların hepsinin değişeceğini düşünüyoruz - VC kripto yatırım anlaşmasının sayısı Aralık 2021'de zirve yaptı ve diğer sektörlerin önceki performansıyla eşleşirse, yıl sonuna kadar %50'ye kadar düşebilir.

DeFi ve Web 3 alanından gelecek vaat eden birkaç kripto girişimi, iyi yatırımları çekmeye devam etti. Andreessen Horowitz (a16z) gibi en iyi VC şirketlerinden bazıları da bu yıl kripto finansmanına katıldı.

Küresel Makrolar İçin Kasvetli Tablo

Küresel makro düzen ve jeopolitik gerilimler, hisse senetleri ve kripto gibi riske açık varlıklar üzerinde ciddi baskı yarattı. Artık 2023 ve ötesine uzanabilecek bir uzun ayı piyasasına girebileceğimize dair bir tahmin var.

En önde gelen pazarlardan bazılarındaki VC etkinliği de son 12 ayda yüzde 50 düştü. Morgan Stanley raporu ayrıca, “mevcut varlıklara öncelik veren en büyük teknoloji ve kripto yatırımcılarından bazılarının kötüleşen performansının” “hem token hem de hisse senedi yatırımları bir kripto ayı piyasası sırasında daha zorlu hale geldikçe düşebileceğini” ekledi . Benzer bir model 2018’de görüldü".

Bununla birlikte, kripto piyasası bir ayı piyasasından diğerine boyut olarak büyümeye devam ediyor. Örneğin 2018/2019'da kripto piyasasının büyüklüğü, piyasa düzeltmesine rağmen bugünün sadece yüzde 20'siydi.

Morgan Stanley'deki stratejistler, tahminlerini daha geniş pazarda neler olduğuna dayandırdılar. Mevcut makro senaryonun ortasında, ABD hisse senetleri dik bir düzeltmeye girdi. Geçen yıl Wall Street'teki büyüme stoklarının çoğu ciddi bir darbe aldı. Bu, “her ne pahasına olursa olsun büyümenin artık ödüllendirilmediğinin kanıtı” sonucuna vardılar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ