İnternet platformu tüketici odaklı elektrik üretiminin geliştirilmesine yardımcı olurken, blok zinciri yenilenebilir enerjinin geleceği ve akıllı teknolojide bir sonraki bölüm olabilir.

İnternet platformu tüketici odaklı elektrik üretiminin geliştirilmesine yardımcı olurken, blok zinciri yenilenebilir enerjinin geleceği ve akıllı teknolojide bir sonraki bölüm olabilir. Geleneksel olarak son derece merkezi sistemlere dayanan enerji tedarikimiz, teknoloji sayesinde artık yeni bir gelişmişlik düzeyi kazanıyor. Olasılıklar sınırsızdır ve verimliliği artırarak blok zinciri, karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir. Önümüzdeki yıl oyunun kurallarını değiştirebilecek sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji kullanımına odaklanan en iyi üç blok zinciri projesinin listesine bakacağız.


Blok Zinciri

Phaeton, Blockchain Teknolojisi ve Hizmetleri konusunda uzmanlaşmış bir şirkettir. Dünyayı tüm topluluklar için daha iyi bir yer haline getirmek için blockchain teknolojisini kullanma konseptine uygun olarak, Sosyal Etki yaratmak için bir Blockchain platformu kurmuştur. Phaeton Technology, Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda sosyal ve çevresel zorlukları ele alan yeni ve yerleşik ticari işletmeleri kuluçkaya yatıran, geliştiren ve işbirliği yapan bir dizi yerleşik teknoloji ve güçlü bir yönetim yapısı ile bir Sosyal Etki Platformu geliştiriyor.

Proje, Blockchain Teknolojisinin sadece Bitcoin için değil, gerçek hayat senaryolarında nasıl kullanılabileceğini göstermeyi amaçlıyor. Phaeton'un amacı, Blockchain'i FinTech, ConTech ve AgriTech dahil olmak üzere diğer gelişen teknolojilerle birleştirmektir. Phaeton Network Offgrid Modüler Veri Merkezleri, Phaeton Daha Akıllı Konut ve Phaeton Kentsel Tarım bu amaç düşünülerek inşa edilmiştir. Phaeton'un gerçek dünyadaki uygulamalarına yardımcı olmak için şirket, Phaeton Personal Identity, Phaeton Helious Deployer ve Phaeton Artemis Node'u geliştirdi. Proje, müşteri hizmetleri açısından Avustralya Karbon Kredisi Ticareti ve Unicity sunmaktadır. Phaeton'un temel ve ayırt edici teknolojileri, tüm bu çabaların merkezinde yer almaktadır.

FlexiDAO – Sürdürülebilirlik İlişkisi

İspanya'da kurulan bir CleanTech girişimi olan FlexiDAO, açık kaynaklı bir Ethereum blok zincirinde kurumsal düzeyde iş uygulamaları sağlayarak enerji tüccarlarının hizmet odaklı iş modelleri oluşturmasına yardımcı oluyor. Enerji üreten veriler, ulusal veri merkezleri, akıllı sayaçlar ve SCADA (denetimsel kontrol ve veri toplama) sistemleri aracılığıyla toplanır ve sonuçta, sözleşmeye dayalı anlaşmalara göre tüketime tahsis edilen dijital bir enerji birimi üretilir. Yeşil enerji üretimi ve tüketimi gerçek zamanlı olarak eşleştirilebilir, bu da kanıtlanabilir emisyon tasarrufları sağlar.

Belirsiz karbon emisyonu tahminleri, alanlar arasında yenilenebilir özelliklerin sorunsuz ticaretini ve dağıtımını engelliyor. Blok zinciri teknolojisi, emisyonların hassas bir şekilde izlenmesine ve kaydedilmesine, temiz enerji uygulamasının hızlandırılmasına ve karbon azaltımının sağlanmasına olanak tanır. Hükümetler, enerji üretimi, nakliyesi ve kullanımından kaynaklanan karbon emisyonlarını izlemek ve ticaretini yapmak için dağıtılmış defterleri kullanabilir. Şirketler, karbon fiyatlandırma kurallarından kaçınmak için yenilenebilir enerji kredileri ve karbon kredileri gibi çevresel nitelikleri kaydetmek ve değiştirmek için blok zinciri ağları geliştiriyor.

YaMotionWerk – Elektrikli Araçların (EV'lerin) Şarj Edilmesi

Bir Alman işletmesi olan MotionWerk, ev sahiplerine ve elektrikçilere sık görülen EV şarj kurulum engellerinin üstesinden gelmelerinde yardımcı olur. Şarj istasyonlarındaki fazla elektriğin mevcudiyeti ile ilgili bilgiler, ağdaki tüm elektrikli araç kullanıcılarına gönderilir. Mobilite, teknolojik yetenekleri anlamak ve benzersiz gereksinimleri karşılamak için blok zinciri tabanlı yazılımlar geliştirirler. Çözümlerinden biri olan Share&Charge, elektrikli araç şarjı, işlemleri ve veri paylaşımı için merkezi olmayan bir sistem kurarak işletmelerin müşterilerine sorunsuz, akıllı ve güvenli bir şarj deneyimi sunmasına olanak tanır.

Kamuya açık şarj altyapısının olmaması potansiyel müşterileri caydırabilir, bu nedenle EV'ler hala toplu kabulün önünde önemli engellerle karşı karşıyadır. EV şarjının izlenmesine ve ödenmesine yardımcı olan blok zinciri uygulamaları aracılığıyla enerji verimliliği artırılır. Şarj altyapısının özel sahipleri, elektrikli araçların cazibesini ve alımını artırarak EV sahiplerine şarj hizmetleri sağlamak için blok zinciri ağlarını kullanabilir.

PowerLedger – Enerji Kripto Para Birimi

Avustralyalı bir firma olan PowerLedger, kullanıcıların enerji ticareti yapmasına, çevresel emtia ticareti yapmasına ve yenilenebilir kaynaklara yatırım yapmasına olanak tanıyan dağıtılmış defter teknolojisi oluşturur. Kullanıcılar, enerji ticaret platformları aracılığıyla ekstra güneş enerjisi alıp satabilirler. Kullanıcılar, enerji varlıklarını depolayabilir ve yönetebilir veya merkezi olmayan bir kripto para birimi cüzdanında tokenleri kullanarak bunları dijital paraya dönüştürebilir.

Enerji projelerine finansman sağlamak için blok zinciri ve kripto para birimlerinin kullanımı, enerji sektöründe blok zincirle ilgili çabaların çoğunu oluşturuyor. Enerji kripto para birimi, enerji finansmanı için yeni bir dijital para sistemi olarak enerji depolamanın yeni bir yüzü olarak ortaya çıktı. Kripto madenciliği için fazla yenilenebilir enerji kullanılıyor  atıkları değere dönüştüren ve toptan satış piyasası yönetimi, emtia ticareti işlemleri ve risk yönetimi gibi piyasa faaliyetlerini bozan para birimleri. Bitcoin madenciliğinden elde edilen karlar, daha geniş bir yenilenebilir varlık yatırımları yelpazesine giriyor.

 

Hafiflik – Eşler Arası (P2P) Enerji Ticareti:

Müşteriler, elektrik ticareti yapmak ve birden fazla düzeydeki elektrik üreticisini tek bir ağa bağlamak için blok zinciri ağlarını kullanabilir. Böyle merkezi olmayan bir sistemde, tüm işlemler doğrudan tüm katılımcıların eşit olduğu ve elektriğin herkes için daha uygun maliyetli olduğu bir ağda gerçekleştirilir. Bir kayıt, birbirini takip eden tüm blokları etkilemeden ve dolayısıyla merkezi elektrik dağıtım mekanizmasını atlamadan geriye doğru değiştirilemez.

Bir Fransız yeşil teknoloji firması olan Lightency, blok zinciri tabanlı bir eşler arası elektrik ticareti ağı geliştiriyor. Platform, yerel düzeyde enerji üretmek, tüketmek ve değiş tokuş etmek, maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak için kullanılır. Mikro şebeke kurulumu, enerji kaynaklarını dağıtarak daha fazla şebeke kontrolü ve kararlılığının yanı sıra gelişmiş güç performansı sağlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ