2022 ‘ye teni girdik! Yeni yıl için neler bekleyebileceğimizi düşünmek için daha iyi bir zaman yok.

2022 ‘ye teni girdik! Yeni yıl için neler bekleyebileceğimizi düşünmek için daha iyi bir zaman yok. 2021, bağımsız müzisyenleri, sanatçıları, blog yazarlarını ve dijital teknolojilere dayanan diğer içerik oluşturucuları güçlendirerek içerik oluşturucu ekonomisinin önünü açtı ve bu ekonomi, merkezi olmayan teknolojilerden güç alıyor. İnsanlar, bu yıl tanık olduğumuz, merkezi olmayan finans sektörünün benzeri görülmemiş yükselişine, DeFi 2.0'ın ortaya çıkışına, değiştirilemez token'lere ve Web3 gelişimine yol açan alternatif merkezi olmayan çözümler arıyor. Bu eğilimlerin  kesinlikle bu yeni yıl boyunca merkezi olmaya devam edeceği düşünülüyor.

Konuyla ilgili daha fazla fikir edinmek için kripto ve blok zinciri endüstrisinden farklı uzmanlara ulaşarak onlara şu soru soruldu: “2022'de kripto ve blok zincirini neler bekliyor? Bu yıl için kişisel beklentileriniz nelerdir?”

Biconomy'den Ahmed Al-Balaghi

Ahmed, blok zinciri geliştiricilerine Web3 projeleri için basitleştirilmiş bir işlem ve işe alım deneyimi sağlama konusunda yetki veren bir geliştirici platformu olan Biconomy'nin kurucu ortağıdır.

“Geçen yıl bize geleceğin çok zincirli olduğunu gösterdi. Birçok DApp bu yola gidiyor ve gitmeyenler hala zincirler arası likiditeden yararlanmanın yollarını arıyor. Şu anda birçok zincirler arası çalışabilirlik çözümü parçalanmış iş akışlarına neden oluyor; kullanıcıların etkileşim kurması için tek bir kullanıcı arayüzü sağlayan altyapıya artan bir ihtiyaç var. Bu, fonları arka uçta hareket ettirmesi gereken DApp'lerin bunu kullanıcı deneyimi üzerinde çok az veya hiç etkisi olmadan yapabilmesini sağlayacaktır. Bu tür iş akışları çok daha yaygın hale gelecek ve son kullanıcıların bunu kullanmak için blockchain teknolojisi hakkında bilgi sahibi olmalarına bile gerek kalmayacak.

Web2'de, ödemeler ve transferler, uygulama içinde minimum tıklama ile gerçekleşir. Web3'ün toplu kabule ulaşması için zincirler arası aktarımların da DApp içinde olması gerekir. Bu yıl, sonunda onu ana akım haline getiren sorunsuz Web3 deneyimlerinin yılı olacak.”

ConsenSys'den Amanda Keleher

Amanda, blockchain altyapısını ve eşler arası uygulamaları oluşturmak ve teşvik etmek için oluşturulmuş küresel bir geliştiriciler, iş adamları, programcılar, gazeteciler, avukatlar ve diğerlerinden oluşan bir topluluk olan ConsenSys'in baş insan yetkilisidir.

“Bankacılık ve fintech sektörlerinde çalışan kadın ve azınlık gruplarına yönelik zorlukların ele alınması ve hafifletilmesi için atılması gereken adımların incelenmesi gündemimizin ilk sıralarında yer almalı. Fintech'i benimsemeye öncülük eden topluluklar ile fintech ekosistemleri oluşturan geliştirici topluluğundaki temsilleri arasındaki uçurumu daraltmak, bu katılımcılar için daha adil sonuçların yanı sıra daha karlı işletmeler elde etmek için çok önemli olacaktır.

Hızlanan bir dönüşüm çağında yaşıyoruz ve yeniliği teşvik etmenin en iyi yolu olarak kanıtlanan şirketlerimizde düşünce çeşitliliğinin çoğalmasını teşvik etmek kripto ve blok zinciri sektörünün sorumluluğundadır. Mevcut demografinin erkeklere ve çoğunluk etnik gruplara bu kadar fazla eğildiği göz önüne alındığında, yapılacak çok iş olduğu ve kolay düzeltmelerin olmadığı aşikar. Bununla birlikte, azınlık bir sesle bile, kadınları ve beyaz olmayan insanları fintech'te kariyer ve kariyer gelişimine teşvik etme girişimleri, daha çeşitli bir koşullu liderliğin profilini artırmaya ve sektörün kapsayıcı olabileceğini göstermeye yardımcı olacaktır."

EasyFi Network'ün Ankitt Gaur'u

Ankitt, dijital varlıklar için ikinci katman bir DeFi ödünç verme protokolü olan EasyFi Network'ün CEO'sudur.

“Bu yıl kripto para birimi için son derece önemlidir ve gelecekteki seyrini belirleyebilir. Köşedeki binlerce yenilikçi proje ile blok zincir teknolojisi, dünyadaki büyük operasyonların ön saflarında yer alabilir. Blockchain tabanlı oyun oynamanın da katlanarak artması bekleniyor ve oyna-kazan modeli oyuna parasal bir değer katıyor.

Ancak, bir kez daha, eylemin merkezi olabilecek DeFi'nin borç verme protokolleridir. Bu protokoller, tüm DeFi endüstrisini taşıyarak bir sermaye akışı yaratır ve onu verimli bir şekilde yeniden dağıtır. İkinci katman çok zincirli borç verme protokollerinin ilgi odağı haline gelmesiyle birlikte, blok zincirinde fütüristik finansal hizmetler sunmak bir gerçeklik haline gelebilir.”

Phantom Wallet'tan Chris Kalani

Chris, DeFi ve NFT'ler için oluşturulmuş bir Solana cüzdanı olan Phantom Wallet'ın baş ürün sorumlusudur.

“Yeni kasaların açılmasını, oyun oynamayı ve ödemeleri dört gözle bekliyoruz. Biz İleride insanları dahil etmenin daha kolay olacağını düşünüyorum. Hız ve maliyet azaltma, DeFi patlamasının ilk dalgasında görmediğimiz gelişen ve yükselen pazarlara kapı açacak.

Birinci katmanlar ve ikinci katmanlar, geliştiricilerin daha fazla deneme yapmasına yol açacaktır - gördüğümüz bir alan, merkezi olmayan özerk kuruluşlarla ilgili.”

HBAR Vakfı'ndan Donald Thibeau

Donald, geliştiricilere, yeni kurulan şirketlere ve girişimcilere hibeler ve diğer kaynaklar sağlayarak Hedera ekosisteminin geliştirilmesine yardımcı olan HBAR Vakfı'nın kurucu ortağı ve baş strateji sorumlusudur.

“Markalar, markalar, markalar. İçerik oluşturucular, müzisyenler, spor takımları ve tüketici markalarının tümü, destekçi topluluklarını daha iyi meşgul etme ve büyütme mekanizması olarak belirteçleri ve kriptoyu görüyor. Benim beklentim, bu markaların kritik bir kitlesinin, herhangi bir çevrimiçi veya gerçek dünya topluluğu oluşturmanın varsayılan bir parçası haline gelecek şekilde tokenize edilmiş deneyimler oluşturmaya ve dağıtmaya başlamasıdır.”

Kasei Holdings'den Jane Thomason

Jane, sosyal etki için teknolojik yenilik, fintech ve blockchain alanlarında bir girişimci ve düşünce lideridir. Dijital varlık ekosisteminde uzmanlaşmış bir yatırım şirketi olan Kasei Holdings'in başkanıdır.

“Evlat edinmedeki büyüme devam edecek ve kurumsal yatırımcılar, daha az riskli görülen stablecoin'lerin devam eden popülaritesini artıracak. Gelişmekte olan ekonomilerde de hızlı büyüme ve inovasyon görmeye devam edeceğiz. Glasgow'daki 2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nın ardından, iklim sorunlarını ele almak için çok sayıda yeşil blok zinciri ve tokenize karbon denkleştirmeleri ve oyunlaştırma olacak. GameFi'de DeFi ve NFT'lerin benimsenmesi daha yeni başladı ve bu alanda topluluğa ait ekonomiler ve Metaverse rampaları ile inanılmaz yenilikler göreceğiz.

Kişisel beklentim ve umudum, yeni dünyadan eskiye bir köprü oluşturmaya devam etmek ve inanılmaz yenilikler yaratmanın heyecanı içinde pembe camlar takmamak. Sürekli artan bu yörüngede hızla ilerlerken etiği ve temel insani ihtiyaçları göz önünde bulundurmamız gerekiyor.”

Lisa Edwards Kriptoya Başlarken

Lisa, geleneksel hisse senetleri ve emtialarda 20 yılı aşkın deneyime sahip bir Elliott Wave uzman yatırımcıdır ve şu anda yalnızca kripto para birimi yatırımı yapmaktadır. Başlarken Crypto, Thousand To Millions ve Josh Taylor ile birlikte The Moon Mag'in sahibi ve işletmecisidir.

“Bitcoin'i 100.000 dolarda görmeyi dört gözle bekliyorum, geçen yıl bunu görmeyi umuyordum ve arz azaldıkça talebin boşluğu dolduracağını ve BTC'nin 100.000 doların üzerine çıkacağını düşünüyorum.”

Bitfinex'ten Paolo Ardoino

Paolo, dijital para birimi tüccarları ve küresel likidite sağlayıcıları için son teknoloji hizmetler sunan bir dijital varlık ticaret platformu olan Bitfinex'in baş teknoloji sorumlusudur.

"Uzayımız o kadar dinamik ki, ileride ne olacağını tahmin etmek her zaman zor olmuştur. Bir sonraki büyük şeyin ne olacağını ikinci kez tahmin etmeye çalışmazdım. Yine de, pek çok yenilikçi proje meyve vermeye hazır olduğundan, alanın hızlı bir şekilde gelişmeye devam edeceğinden eminim. 2022'nin, gerçek hayattaki dijital jeton ödemelerinin belirli bir kritik kütle noktasına ulaştığı yıl olma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum. Buna, ağ kullanıcılarında bir akın gören ve aynı zamanda ödeme yetenekleri açısından daha büyük bir Bitcoin vizyonu için katalizör görevi gören Lightning Network gibi ödeme işlemcileri de dahildir.”

Bitcoin.com'dan Roger Ver

Roger, erken bir Bitcoin benimseyen ve yatırımcısıdır. Bir takas ve cüzdan hizmetine ek olarak kripto para birimi haberlerini içeren bir site olan Bitcoin.com'un yönetim kurulu başkanıdır. Ayrıca Bitcoin Vakfı'nın beş orijinal kurucusundan biridir.

“2022, Ether'in Bitcoin'i piyasa değerinde ve hemen hemen her metrikte değiştirdiği yıl olacak gibi görünüyor. Diğer birçok madeni para muhtemelen önümüzdeki yıllarda da aynı şeyi yapacak.”

Global Blockchain İş Konseyi'nden Sandra Ro

Sandra, blockchain teknolojisi ekosistemi için bir endüstri birliği olan Global Blockchain İş Konseyi'nin CEO'sudur.

“2022'de kripto para birimleri ve blok zincir teknolojisi hakkında temel bir anlayışa sahip olmamak 'kurumsal kariyer riski' olacak. Bankacılardan şirket yöneticilerine ve politikacılara kadar, onların gemiye binmeleri ve blockchain'in etkilerini ciddi şekilde düşünmeleri zorunludur.

Ayrıca, 2022 kazananları 'beklenmeyeni bekleyecek' ve yatırım yapmaya, müşterilere hizmet vermeye ve yeni trendlere katılmaya uyum sağlayacak.

2021'de az sayıda NFT'nin en iyi uygulama haline gelmesi ve ana akım ilgiyi ve benimsemeyi artırması bekleniyor. Web3, Metaverse ve DAO'lar 2022'de ana akım merakına girecek.

Sıkıcı altyapı işleri çok önemli. Kripto pazarları ve blok zinciri endüstrisi patlayıcı bir büyüme yaşıyor, ancak ölçeklendirmek için ortak terminolojiye, standartlara ve çatışma çözümü de dahil olmak üzere sağlam yönetişime ihtiyaçları var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ