13 Temmuz'da, özel kripto fiyat takibi, hacmi ve piyasa değeri web portalı Coingecko, şirketin son çeyreğin kripto piyasası eylemini ve içgörülerini tartışan “2. Çeyrek 2022 Kripto Para Birimi Raporu”nu yayınladı.

Coingecko'nun Verileri, 2. Çeyrek Yatırımcılarının Riski Azaltmak yerine Stabilcoinlerden Çıktıklarını Önerdi

Coingecko, son üç ayda bir dizi önemli değişiklik olduğu için şirketin 2022 için ikinci çeyrek kripto para birimi raporunu yayınladı. Geçen Çarşamba günü yayınlanan çalışma, Q2 2022'nin “kripto alanında birçok talihsiz olayla dolu” olduğunu belirtiyor.

Q2 2022 Cryptocurrency Raporu, Terra'nın Çöküşünü ve Kripto Ekosisteminden Çıkan Sermayeyi Vurguluyor

Kripto firmasının raporu, spot piyasa ticaret hacimlerinin günlük 100 milyar dolarda sabit kalmasına rağmen, “ilk 30 kripto paranın önceki çeyrekten bu yana piyasa değerinin yarısından fazlasını kaybettiğini” açıklıyor. Kripto gaflarının çoğu, Terra UST ve LUNA çöküşünün neden olduğu bir domino etkisinden başladı.

Coingecko, UST'nin düşüşünden hemen önce, stablecoin'in var olan üçüncü en büyük fiat tabanlı token olduğunu ve sadece birkaç gün içinde 18 milyar doların silindiğini detaylandırıyor. Rapor, BUSD'nin üçüncü en büyük stablecoin olmayı başardığını belirtiyor. Terra'nın UST'sinin yanı sıra, diğer stablecoin varlıkları, değerlemelerinin zarar gördüğünü gördü ve Coingecko'nun analistleri, kripto ekonomisinden belirli bir miktarda fonun ayrıldığından şüpheleniyor. Araştırmacının Q2 2022 çalışması şöyle diyor:

Stabilcoin pazar payındaki hafif düşüş (UST indirimi), yatırımcıların piyasa belirsizliği ortasında ahırlara girme riskini ortadan kaldırdığı geçen çeyreğin aksine, belirli bir miktarda sermayenin kripto ekosisteminden tamamen çıktığını gösteriyor.

Terra ve 3AC Serpintileri Yayılıyor, Defi Piyasa Değeri Düşüyor

46 sayfalık rapor, Lido'nun tahvil varlıklarının Terra patlamasından ve kripto hedge fonu Three Arrows Capital'in (3AC) çöküşünden nasıl etkilendiğini açıklıyor. Çalışmada paylaşılan belirli bir grafik, 3AC'nin finansal sorunlarının en az 12 farklı kripto şirketini doğrudan veya dolaylı olarak nasıl etkilediğini gösteriyor.

Q2 2022 Cryptocurrency Raporu, Terra'nın Çöküşünü ve Kripto Ekosisteminden Çıkan Sermayeyi Vurguluyor

Coingecko'nun yazarlarının dediği gibi, merkezi olmayan finans (defi) de darbe aldı: “Üçüncü derece etkiler nedeniyle, bazı kullanıcıların fonları Orthogonal Trading'e ödünç verildiğinden, Maple Finance gibi defi protokolleri bağışlanmadı, bu da daha sonra Babel Finance'e gitti. 3AC'nin alacaklılarından biri.”

Q2 2022 Cryptocurrency Raporu, Terra'nın Çöküşünü ve Kripto Ekosisteminden Çıkan Sermayeyi Vurguluyor

Defi'nin kendisi çok acı çekti ve Coingecko'nun verileri, defi piyasa değerinin “3 aylık bir süre içinde 142 milyar dolardan 36 milyar dolara” düştüğünü gösteriyor. Raporda, tanımlı değerin çoğunun “büyük ölçüde Terra ve istikrarlı kripto parası UST’nin çöküşü nedeniyle yok olduğu” belirtiliyor.

Coingecko'nun çalışması, 2022'nin ikinci çeyreğinin kripto eylemine ilişkin çok çeşitli konuları kapsıyor ve sabit paralarını kaybeden diğer sabit paralar, merkezi olmayan borsa (dex) ticaret hacimleri, değiştirilemez tokenler (NFT'ler) ve NFT pazarları gibi konulara değiniyor. İkinci çeyrekte çok hareketlilik yaşanırken, Coingecko'nun raporu, bu çeyreklerin çoğunun ne kadar aşağı yönlü ve kasvetli geçtiğinin altını çiziyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ