Dijital koleksiyonlara halkın ilgisi azalmaya başladı.

2022

Dijital koleksiyonlara halkın ilgisi azalmaya başladı. NFT meraklıları artık NFT satın almak için büyük bir motivasyona sahip değil.

Bu yıla özel bir notla başlamasına rağmen, Q2 2022, Q1 2022 kadar iyi değildi. Halkın dijital koleksiyonlara olan ilgisinde bir düşüş oldu. Footprint analytics, 7 Ağustos'ta, 2022'nin ikinci çeyreğinde NFT ticaret hacminde yüzde 41'lik bir düşüş olduğunu belirten bir “2022 2. Çeyrek NFT endüstrisi” raporu yayınladı.

Rapor, 2022'nin ikinci çeyreği için NFT endüstrisindeki genel verilerin bir özetini ve analizini içeriyor. Rapora göre, kripto pazarındaki düşük fiyatlar, NFT pazarının başlangıcından bu yana oyun, sanat ve koleksiyon için NFT pazarına girişe neden oldu.  Dolayısıyla, NFT pazarındaki aktif işlem hacminin 8,6 milyar dolarlık yeni bir zirveye ulaşması sürpriz olmadı.

Bununla birlikte, 2022 yılının ilk çeyreği için NFT işlem hacmi, Mayıs ortasındaki 2022 yılının ikinci çeyreğinde 11,26 milyar dolara düşmeden önce 19,02 milyar dolar oldu. NFT piyasasının soğuması, kripto piyasasının terra ağ çöküşünün ve diğer küresel ekonomik sıkıntıların sonuçlarından muzdarip olduğu döneme denk geldi.

NFT Satın Almak İçin Tekrar Motivasyon Yok

17 Nisan 2022 itibariyle, NFT'deki toplam işlem hacminin toplam değeri 54 milyar doları aştığını belirtmekte fayda var. Bu miktar, 1 Ocak 2022 itibariyle 16.94 milyar dolarlık değerden yüzde 222'lik bir artışı temsil ediyor. Haziran ayında yapılan bir başka sektör araştırması, ankete katılan izleyicilerin yüzde 64,3'ünün NFT satın almasının tek nedeninin para kazanmak olduğunu ortaya koydu.

Yüzde 60'tan fazlası yalnızca para kazanmak için NFT satın aldığından, kripto piyasası bulaşmasının ardından 2022'nin ikinci çeyreği için NFT işlem hacmindeki düşüş şaşırtıcı değil. İnsanların NFT satın almasının iki nedeni daha vardı. Ankete katılanların yüzde 14,7'si onları "bir topluluğa katılmak ve eğlenmek" için satın aldıklarını söylerken, yüzde 12,4'ü dijital sanat koleksiyoncusu olduklarını söyledi. Ancak, bu ankete katılan kitlenin yüzde 8,6'sı NFT'leri satın alma sebeplerinin oyunlara ve araçlara daha kolay erişilebilirlik olduğunu söyledi.

2. Çeyrek NFT Finansmanı Yüzde 57 Düştü

2. Çeyrek NFT yatırımı 1.168 milyar dolardı ve toplam 2. Çeyrek yatırımının yüzde 8'ini oluşturdu. Ancak, 1. Çeyrek NFT yatırımlarına ve finansmanına kıyasla yüzde 57'lik bir düşüş oldu. Rapor ayrıca, oyun sektörünün NFT sektöründen daha fazla fon aldığını ve NFT pazaryerlerinin yatırımcılardan en az fon aldığını ortaya koydu.

Meta veri deposu kategorisi, Q1 ve Q2 arasında en belirgin değişikliği yaşadı. Meta veri deposu yatırımları hakkında çok az "gürültü" var veya hiç yok. Sandbox projesinin performansından elde edilen veriler bu gerçeği kanıtlıyor. Birçok proje ekibi, sanal bir dünya inşa etmenin kolay bir iş olmadığını keşfetti. Metaverse ile ilgili birçok projenin konsept yutturmaca aşamasında kalması şaşırtıcı değil.

Solana'nın NFT pazar büyüsü Eden, her bir blok zincirindeki diğer bağımsız NFT finansman projelerinden daha iyi performans gösterdi. Haziran ayının sonlarında Magic Eden, bir ayı piyasası döneminde NFT finansmanında alışılmadık bir başarı olan b serisi finansmanda 130 milyon $ topladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ