Kripto para piyasaları oldukça yeni ve dinamik piyasalar.

Kripto para piyasaları oldukça yeni ve dinamik piyasalar. Blockchain teknolojisi neredeyse her yıl yeni bir teknoloji ve ürün ile karşımıza çıkıyor. 2020 yılına DeFi tokenleri,  2021’e ise meme tokenler damga vurdu. 2022’nin daha başlarındayız ancak bu yıla Metaverse ve Web 3 kripto para projeleri ve tokenleri damga vurabilir.

Web 3 döneminde artık bireysel olarak bizler sadece internetin tüken değil internet pastasından pay alır hale geliyoruz. Web 1 ve Web 2’de Facebook, Google, Microsoft gibi merkezi kuruluşlar hakim konumunda idi. Web 3’te ise internet merkezsiz ve daha demokratik hale geliyor. Web 3’te interneti merkezi server’lar yerine blockchain’de olduğu gibi dağıtılmış serverlar yönetiyor. Her blockchain ağı alternatif bir internet haline geliyor. Bu dönemde veri akışını hızlı ve güvenli yapan blockchain’ler ve bu blockchain’lerin kripto paraları yükselebilir.

Diğer yükselen trend ise Metaverse! Metaverse sayesinde gerçek kişiler sanal dünyada iletişim kuruyor ve yeni bir dünya geliştiriyor. Çeşitli donanımlar sayesinde sanal mekanlara geçiş yapan gerçek kişiler, sanal mekanlarda bir araya gelebiliyor ve iletişim kurabiliyor. Paris Hilton gibi ünlülerin Metaverse alemindeki partileri şimdiden ciddi miktarda katılımcı çekiyor. Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesi, bu yeni endüstriyi daha da ilgi çekici hale getirdi.

Metaverse dünyası kendine has bir ekonomi de yaratıyor. Bu ekonomiye aracılık eden Decentraland gibi platformlar ve bu platformların kripto paralarında son günlerde bir canlılık gözleniyor.

Kısaca 2022’nin devamında Web 3 ve Metaverse daha sık duyacağımız kavramlar arasında yer alıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ