Merkezileşme her zaman kötü bir şey değildir.

2023

Merkezileşme her zaman kötü bir şey değildir. Örneğin bir ülke savaşa girdiğinde, güçlerini koordine etmek ve kaynakları en çok ihtiyaç duyulan yere yönlendirmek için merkezi kontrol gerekir. Ancak web3'te, geliştiriciler çok farklı türde bir savaş veriyorlar. Düşmanları, merkezileşme ve bunun sağladığı gücün kötüye kullanılmasıdır. Merkezi güçlerin aşırı erişimine yönelik çözümleri, ona güçlü bir karşıt güçle karşılık vermektir: ademi merkeziyetçilik.

Aşırı basitleştirme olabilir, ancak web3 savunucuları, merkezi web'in olmadığı her şeyi içeren alternatif bir sistem yaratıyor. Daha fazla mahremiyet, verileri üzerinde daha fazla kontrol ve daha fazla erişim kesinliği (yani platform değiştirme yok) istiyorlar. Bunlar, web3 sistemlerinin sağlayabileceği avantajlardan sadece birkaçıdır. Ancak bu büyük vaadi gerçekleştirmek istiyorlarsa, taban katmanından sonuna kadar tamamen merkezden uzaklaştırılmaları gerekiyor.

Hizmet Olarak Ademi Merkeziyetçilik

Ademi merkeziyetçilik, genellikle hükümetlerden ve teknoloji devlerinden gelen saldırıları engellemek olarak düşünülür. Ancak sansüre karşı direnç, düşman kuruluşları kontrol altında tutmaktan daha fazlasıdır: erişimi iyileştirmede de etkilidir. Verileri depolayan ve işlemleri aktaran yeterli sayıda dağıtılmış düğümle tamamen merkezden dağıtıldığında, web3 uygulamaları web2 muadillerine göre daha fazla çalışma süresi sağlayabilir.

Ancak, yüksek düzeyde ademi merkeziyetçilik sağlayabilecek sağlam bir temel yoksa, tüm bunlar sadece felsefe yapmaktır. Blockchain ağları söz konusu olduğunda, bu, doğrulayıcıların veya madencilerin işlemleri sansürlemek için işbirliği yapamayacağı bir protokol tasarlamak anlamına gelir. Bununla birlikte, Merge sonrası Ethereum'un gösterdiği gibi, ağlar her zaman zaman içinde daha fazla ademi merkeziyetçilik eğilimi göstermez.

Artık tüm Ethereum bloklarının %60'ından fazlasının OFAC uyumlu olmasıyla, bir blok zincirinin sansür direnci açısından gerilemesinin mümkün olduğuna dair kanıtlar var. Yine de uyumlu olmayan bir Ethereum işlemini onaylattırabilirsiniz, ancak bunun bir bloğa eklenmesi birkaç dakika alacaktır. Finansal özgürlüğün yapıldığı şey pek de zor değil. Blockchain yığınını daha da yukarı taşıyın ve sürünen merkezileştirme devam eder. Neyse ki, hepsi kıyamet ve kasvet değil.

Tüm RPC Sağlayıcıları Eşit Yaratılmamıştır

Blockchain taban katmanı ile tüketiciye yönelik uygulama katmanı arasında, verilerini dApp'lere sunmakla görevli şirketler bulunur. RPC sağlayıcıları, kripto hizmetlerini seçtikleri ağa bağlayan düğümleri sağlar. Bu Ethereum olabilir; EVM'yi kullanan düzinelerce başka zincirden herhangi biri; veya Polkadot ve Solana gibi kendi makine dillerine sahip ağlar.

Infura ve Alchemy gibi RPC sağlayıcıları web3'te iyi bilinen isimlerdir; API'lerine, DeFi ortamının geniş bir alanı tarafından güveniliyor ve kullanıcılara talep üzerine blok zinciri verileri sunuluyor. Ancak geçen yılki bir dizi skandalın da gösterdiği gibi, merkezi olmayan ekosistemin bu bekçileri, web2'de yanlış olan her şeyi temsil eden türden uygulamalara katılmaya eğilimlidir.

Sözde merkezi olmayan RPC hizmetlerine yönelik hoşnutsuzluk, RPC sağlayıcısı Infura'nın ana şirketi Consensys'in ve web cüzdanı MetaMask'ın hak ettiğinden çok daha fazla kullanıcı verisi depoladığının yakın zamanda açığa çıkmasıyla zirveye ulaştı. Skandal patlak verdiğinde Consensys, gizlilik politikasından geri adım atarak korkuları yatıştırmaya çalıştı, ancak zarar çoktan verilmişti.

Brouhaha'nın zirvesinde, Ankr gibi "gerçek" merkezi olmayan altyapı sağlayıcıları, kendileriyle Infura arasına mesafe koymaya çalıştı. Ankr, cüzdan işlemlerini IP adresleriyle ilişkilendirmediğini veya RPC'sini MEV istismarı biçiminde önden çalıştırma işlemleri için kullanmadığını vurgulamak için büyük çaba sarf etti. Tam ademi merkeziyetçiliğe hizmet ettiğini iddia edebilecek bir avuç RPC sağlayıcısından biridir.

Infura'nın IP günlüğü fiyaskosundan ortaya çıkan bir olumlu şey, web3 kullanıcılarının web cüzdanlarında bağlandıkları RPC konusunda çok daha dikkatli olmalarını sağlamasıdır. Chainlist, çeşitli EVM ağları için sunduğu RPC'lerin her biri için bir gizlilik puanı sağlayacak kadar ileri gitti, bu da verilerinizin günlüğe kaydedilmeme ve paylaşılmama olasılığını hesaplamayı kolaylaştırıyor.

Yığının Yukarı Taşınması
 

 Protokol düzeyinde ademi merkeziyetçilik önemlidir, ancak ev samandan yapılmışsa sağlam temeller inşa etmenin bir anlamı yoktur. Merkezi olmayan uygulamalar, yalnızca onları barındıran uygulama mağazası kadar sansüre dayanıklıdır. Mobil uygulamalar söz konusu olduğunda, bu, adil oynamak için Google ve Apple'a güvenmek anlamına gelir  ki bunu giderek daha fazla yapmıyorlar.

Özellikle Apple, tüm uygulama içi satışların %30'unu talep etme konusundaki ısrarıyla, yerleşik cüzdanlara sahip web3 uygulamalarını liste dışı bırakarak, geliştiricileri ya iPhone kullanıcıları için kısırlaştırılmış cüzdansız sürümler yayınlamaya ya da en iyi özelliklerini iPhone kullanıcıları için korumaya zorladı. yalnızca masaüstü yapısı. Bir kullanıcı deneyimi veya kitlesel benimseme açısından pek ideal değil.

Tamamen yeni bir bina inşa etmek kendi uygulama mağazasına sahip bir akıllı telefon (Elon Musk'ın yapmakla tehdit ettiği bir şey), Apple'ın katı App Store kriterlerine göre çalışırken mobil dApp'lerin nasıl tam merkeziyetçilikten uzaklaştığını görmek zor.

2023'te, daha fazla geliştiricinin dApp'lerini oluştururken merkeziyetsizliği ve gizliliği benimsediğini görecek miyiz? DeFi, web3 ve son kullanıcılar için sadece dua edebiliriz. Aksi takdirde, mevcut interneti, hataları ve her şeyi onchain üzerinde yeniden inşa etme riskine girerler. Ve bunu kimse istemez.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ