Bir yıl pek çok temel değişikliğe tanık olmak için yeterli bir zaman dilimi değil, ancak her şeyin değişmesi için beş yıl yeterli bir zaman..

2027

Yıl 2027. Büyük bir inovasyon ve teknolojik ilerleme zamanı, aynı zamanda bir kaos zamanı. 2027'de kripto piyasası nasıl görünecek?

Uzun vadeli tahminler yapmak herkesin bildiği gibi zordur, ancak bunlar iyi düşünce deneyleridir. Bir yıl temel değişiklikler için çok kısa bir süre, ancak her şeyin değişmesi için beş yıl yeterli.

İşte önümüzdeki beş yıl içinde olabilecek en beklenmedik ve çirkin olaylar.

1. Meta veri deposu yükselmeyecek

Metaverse  sıcak bir konudur, ancak çoğu insan gerçekte ne içerdiğine dair en ufak bir fikre bile sahip değildir. Metaverse, sürekli olarak var olan (duraklamalar veya sıfırlamalar olmadan), gerçek zamanlı olarak çalışan, herhangi bir sayıda kullanıcıyı barındıran, kendi ekonomisine sahip, katılımcıların kendileri tarafından oluşturulan ve benzeri görülmemiş bir birlikte çalışabilirlik ile karakterize edilen bütünsel bir sanal dünyadır. Oyunlar, video konferans uygulamaları, sürücü ehliyeti vermeye yönelik hizmetler, her şey dahil olmak üzere (teoride) çeşitli uygulamalar meta veri deposuna entegre edilebilir.

Bu tanım, metaverse'nin yeni bir fenomen olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Yukarıda belirtilen özelliklerin çoğunu içeren oyunlar ve sosyal ağlar bir süredir piyasada. Elbette, birlikte çalışabilirlik ciddi şekilde ele alınması gereken bir sorundur. Belirli bir platforma bağlı kalmadan dijital varlıkları oyunlar veya dijital bir kimlik arasında kolayca aktarabilmek çok kullanışlı bir özellik olurdu.

Ancak meta veri deposu hiçbir zaman her ihtiyacı karşılayamaz. Meta veri deposuna bazı hizmetleri dahil etmek için hiçbir neden yoktur. Bazı hizmetler, operatörlerinin üzerlerindeki kontrolden vazgeçme konusundaki isteksizlikleri nedeniyle izole kalacaktır.

Bir de dikkate alınması gereken teknik yönü var. 1980'lerin ve 90'ların siberpunk kültürü, metaverse'nin tamamen daldırma anlamına geldiğini varsayıyordu. Böyle bir daldırma, artık yalnızca sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanılmasıyla mümkün olarak algılanıyor. VR donanımı her yıl daha iyi hale geliyor, ancak beklediğimiz gibi değil. VR, hardcore oyuncular arasında bile niş bir fenomen olmaya devam ediyor. Sıradan insanların büyük çoğunluğu, büyükannelerini aramak veya bir borsada kripto satmak için asla bu tür gözlükleri takmazlar.

Gerçek daldırma, akıllı kontakt lensler veya Neuralink gibi teknolojik bir atılım gerektirir. Bu teknolojilerin bundan beş yıl sonra yaygın olarak kullanılması pek olası değildir.

2. Cüzdanlar “süper uygulamalar” olacak

Aktif bir merkezi olmayan finans (DeFi) kullanıcısı bu günlerde düzinelerce protokolle uğraşmak zorunda kalıyor. Cüzdanlar, arayüzler, borsalar, köprüler, kredi protokolleri, yüzlercesi var ve her gün büyüyorlar. Böyle bir dizi teknolojiyle yaşamak zorunda kalmak, ileri düzey kullanıcılar için bile elverişsizdir. Kitlesel evlat edinme beklentilerine gelince, böyle bir durum daha da kabul edilemez.

Sıradan kullanıcı için, sınırlı sayıda evrensel uygulama aracılığıyla maksimum sayıda hizmete erişilebildiği zaman idealdir. En uygun seçim, cüzdanlarına entegre oldukları zamandır. Depolama, değiş tokuş, diğer ağlara aktarma, stake etme gibi gerekli tüm işlemler tek bir arayüz kullanılarak gerçekleştirilebiliyorsa, bu tür hizmetlere erişmek için düzinelerce farklı siteyi ziyaret etmeye ne gerek var?

Kullanıcılar hangi borsayı veya köprüyü kullandıklarıyla ilgilenmezler. Sadece güvenlik, hız ve düşük ücretlerle ilgileniyorlar. Önemli sayıda DeFi protokolü, sonunda popüler cüzdanlara ve arayüzlere hitap eden arka uçlara dönüşecek.

3. Bitcoin, ABD doları veya Euro ile eşit bir hesap birimi haline gelecek

Paranın üç ana rolü vardır; bir ödeme aracı, bir değer deposu ve bir hesap birimi olarak hareket etmek. Başta stablecoinler olmak üzere birçok kripto para, ödeme aracı olarak kullanılıyor. Bitcoin ( BTC ) ve çok daha az ölçüde Ether ( ETH ), kripto para birimleri arasında değer deposu olarak kullanılır. Ancak ABD doları dünyadaki ana hesap birimi olmaya devam ediyor. Bitcoin dahil her şey dolar cinsinden değerlenir.

Sağlam para için gerçek zafer, kripto para birimleri bir hesap birimi rolünü üstlendiğinde müjdelenecek. Bitcoin şu anda bu rol için ana aday. Böyle bir zafer, büyük bir zihinsel değişim anlamına gelecektir.

Bunu mümkün kılmak için önümüzdeki beş yıl içinde ne olması gerekiyor?

ABD doları ve euroya duyulan güvende keskin bir düşüş, kripto para birimlerinin temel bir hesap birimi rolünü üstlenmesi için bir ön koşuldur. Batılı yetkililer, itibari para olarak trilyonlarca dolar basarak, anormal derecede yüksek enflasyona izin vererek, yüz milyarlarca egemen ülkenin rezervini dondurarak vb. söz konusu güveni baltalamak için zaten çok şey yaptı. Bu sadece başlangıç olabilir.

Gerçek enflasyon öngörülenden çok daha kötü olursa ne olur? Ya ekonomik kriz uzarsa? Ya yeni bir salgın patlak verirse? Ukrayna'daki çatışma komşu ülkelere sıçrarsa ne olur? Bunların hepsi uygulanabilir senaryolardır. Bazıları tabii ki aşırı ama mümkün.

4. En iyi 50 kripto para biriminin en az yarısı, kalıcı düşüşlerini görecek

En iyi kripto para birimleri listesinin kökten değişme olasılığı yüksek. Ethereum Classic ( ETC ) gibi gerçek zombiler listeden çıkarılacak ve şu anda sarsılmaz konumlara sahip görünen projeler sadece tahttan indirilmeyecek, aynı zamanda tamamen ortadan kalkabilecek.

Bazı stablecoin'ler kesinlikle batacak. Yerlerine yenileri gelecek. Cardano ( ADA ) resmi olarak yaşayan bir ceset olmak için listeyi aşağı kaydıracak. Proje acı verici bir şekilde yavaş ilerliyor. Geliştiriciler bunu yalnızca sorunlu olarak görmekte başarısız olmakla kalmıyor, hatta bunu bir fayda olarak görüyor gibi görünüyor.

5. Kripto piyasası coğrafi hatlar boyunca parçalanacak

Kripto para birimleri varsayılan olarak küreseldir, ancak bireysel devletlerin etkisine karşı savunmasız değildirler. Devletin her zaman bir avantajı ve ekstra bir hilesi vardır. Bir dizi bölge (ABD, Avrupa Birliği, Çin, Hindistan, Rusya, vb.) kripto para birimlerine katı düzenlemeler getirdi veya getirmekle tehdit ediyor.

Uluslararası rekabet faktörü, iç devlet motivasyonlarının üzerine bindirilmiştir. Rusya ağır yaptırımlara maruz kaldığında, bazı kripto projeleri Rus kullanıcılarının hizmetlerine erişimini kısıtlamaya ve hatta fonlarını bloke etmeye başladı. Bu senaryo gelecekte Çin açısından yeniden ortaya çıkabilir.

Kripto pazarının bazı bölümlerinin diğerlerine kapanırken bazı ülkelerin lehine çalışacağı bir geleceği hayal etmek zor değil. Zaten böyle bir gelecekte yaşıyoruz, en azından bir dereceye kadar.

Not: Bu yazı ve bu yazıdaki bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ