Binance Research ve 21Shares’in yeni raporuna göre, BNB kullanan çoklu varlık portföyleri kripto paraları kullanmayan benzer portföylere kıyasla daha iyi performans gösteriyor.

21Shares ve Binance Research’ün Raporuna Göre Portföyler BNB İle Daha İyi Optimize Oluyor

Binance’in piyasa araştırma ve analiz kolu Binance Research, kısa süre önce 21Shares ile ortaklaşa yayınladığı raporda BNB ve BTC de içeren çeşitli varlık portföyü kombinasyonlarını inceledi. Sonuçlara göre, BNB ve BTC gibi kripto paralara sahip portföyler, kripto para kullanmayanlara kıyasla daha iyi performans gösterdi. Buna ek olarak, araştırmanın yürütüldüğü süre boyunca BNB içeren portföylerin performansı BTC ve BNB kombinasyonları içeren portföylere oranla daha iyiydi.

“BNB ile Portföy Optimizasyonu” başlıklı raporda Binance Research ve 21Shares geleneksel ABD hisse senedi + sabit gelir portföylerinin performansını (1) kripto olmadan, (2) BNB ile ve (3) BNB ve BTC ile koşullarıyla analiz etti. Çalışmada ayrıca farklı tekrar dengeleme teknikleri kullanıldı. Rapor buna ek olarak BNB’nin BTC ve diğer kripto varlıklarla korelasyonunu inceledi.

Raporda “Diğer kripto paraların aksine, BNB pozitif yönelimli günlük getiriler sergiledi. Bu da yatırımcıların özellikle negatif yönelimli varlıklardan oluşan portföylerin getirdiği riski daha iyi yönetmelerine yardımcı olabilir” değerlendirmesi yapıldı. 

Büyük resme göre, geleneksel şekilde çeşitlendirilmiş portföylere kripto varlıkların eklenmesi, kripto paraların diğer finansal varlıklarla düşük korelasyon göstermesi sayesinde, bu portföylerin risk-getiri özelliklerini önemli ölçüde iyileştirdi. Bu iyileştirme daha yüksek Sharpe oranları olarak yansıdı.  Rapora göre “Bitcoin gibi BNB de hisse senedi ve emtia gibi geleneksel finansal varlıklarla istatistiki olarak anlamlı olmayan uzun vadeli korelasyonlar gösterdi”.

Fakat bu bağlamda bile BNB, BTC ve ETH gibi piyasa değeri yüksek diğer kripto paralarla ortalamanın altında bir korelasyon sergiledi.

Binance Research ayrıca raporunda tolerans temelli tekrar dengelemenin, yatırımcıların kripto varlık kaynaklı risklerini sınırlandırmasına imkan tanırken, aylık tekrar dengelemenin kimi zaman portföyün hedef kripto riskinden önemli ölçüde sapmasına neden olabildiğini (örn. Ocak 2018 boğa piyasasında olduğu gibi) belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ