21.454 BTC'yi yeni satın alan şirketin CEO'su BTC’ye "dijital altın" diyor ve iş dünyasının da aynı şeyi kabul etmesine neden olacak.

250 Milyon Dolarlık Bitcoin Alan MicroStrategy

21.454 BTC'yi yeni satın alan şirketin CEO'su BTC’ye "dijital altın" diyor ve iş dünyasının da aynı şeyi kabul etmesine neden olacak.

MicroStrategy rezerv para birimi olarak Bitcoin'i (BTC) benimsedi ve 11 Ağustos'ta 21.000'den fazla BTC satın alarak yorumcuları şaşkına çevirdi.

Dünyanın en büyük halka açık iş zekası şirketi, hazine rezerv varlığı olarak fiat'ı Bitcoin ile değiştirdi, ancak bunun arkasındaki nedenler, daha büyük işletmelerin aynı şeyi yapmaktan başka seçeneği olmayacağını gösteriyor.

MicroStrategy neden Bitcoin'i seçti ve diğerleri onu takip edecek mi?

Dijital Altın

11 Ağustos'ta yayınlanan bir basın açıklamasında CEO Michael Saylor, Bitcoin'e "dijital altın" diyerek çoğundan daha ileri gitti.

Saylor, en büyük kripto para birimini hem itibari para hem de altın gibi diğer geleneksel güvenli liman varlıkları üzerinden kayıtsız şartsız değerlendirdi.

"Bitcoin dijital altındır - kendisinden önceki tüm paralardan daha sert, daha güçlü, daha hızlı ve daha akıllıdır," diye yorumladı.

Bu bakış açısı, Bitcoin'in önde gelen savunucularının bazılarını, özellikle de "Bitcoin Standardı" adlı kitabında "dijital kıtlığın" Bitcoin'i şimdiye kadarki diğer herhangi bir para türünden ayrı bir lige koyduğunu defalarca açıklayan Saifedean Ammous'u yakından taklit ediyor.

Ammous gibi Saylor da Bitcoin'in yapısının değerinin yalnızca zamanla artmasını sağlayacağına inanıyor.

"Teknolojideki ilerlemeler, genişleyen benimsenme oranı ve modern çağda bu kadar çok kategori katilinin yükselişini körükleyen ağ etkisi ile değerinin artmasını bekliyoruz."

Fiat'ın Geleceğiyle İlgili Şüpheler

Bitcoin'ciler MicroStrategy konusunda özellikle heyecanlıydı çünkü kripto para birimi için fiat para birimini değiştirdi.

Geçen ayın sonunda 250 milyon $ 'lık toplam fiyatla 21.454 BTC satın alması sadece sembolik olmakla kalmaz (toplam 21M BTC göz önüne alındığında), aynı zamanda şirketin toplam Bitcoin arzının % 0.1'ini kontrol ettiği anlamına gelir.

Podcast sunucusu Peter McCormack "MicroStrategy, Bitcoin arzının % 0.1'ini satın aldı. Çok az şirket bu stratejiyi kopyalayabilecek” açıklamasında bulunuyor.

Saylor'a göre, onu Bitcoin'e çevirmeye iten birden fazla neden var.

Bunlar, "diğer şeylerin yanı sıra, COVID-19'un neden olduğu ekonomik ve halk sağlığı krizi, dünya çapında kabul edilen nicel genişleme dahil olmak üzere eşi benzeri görülmemiş hükümet mali teşvik önlemleri ve küresel siyasi ve ekonomik belirsizlik."

Devam ederek Saylor, Covid-19'un bir sonucu olarak başlayan şeyin ancak daha sonra başka sorunlara yol açacağını savundu:

"Bu ve diğer faktörlerin birlikte, fiat para birimlerinin uzun vadeli gerçek değeri ve geleneksel olarak kurumsal hazine operasyonlarının bir parçası olarak tutulan varlıklar da dahil olmak üzere diğer birçok geleneksel varlık türü üzerinde önemli bir amortisman etkisi yaratabileceğine inanıyoruz."

Finansal medya ağı BlockWorks Group'un kurucusu Jason Yanowitz için Saylor’un çekinceleri, sonuçta tüm iş dünyasında çığır açacak.

"MicroStrategy CEO'su, enflasyonu önlemek için Bitcoin satın aldıklarını söyledi" diye özetledi.

"Sonunda her halka açık şirket aynı şeyi yapacak."

Bitcoin'in değerinin 2020'de merkez bankalarının şişen bilançolarını takip ediyor göründüğünü belirtti.

Bitcoin'in "Schelling Noktası"

Son olarak Saylor, özellikle Bitcoin konusunda oldukça övgüye değer şeyler söyledi ve şirketin başka herhangi bir kripto para birimini düşündüğünden bile bahsetmedi.

"Bitcoin'in küresel kabulünü, marka tanınırlığını, ekosistem canlılığını, ağ hakimiyetini, mimari esnekliğini, teknik faydasını ve topluluk ahlakını, uzun vadeli bir değer deposu arayanlar için bir varlık sınıfı olarak üstünlüğünün ikna edici kanıtı olarak görüyoruz," dedi.

Bitcoin'in on bir yıllık ömrü, hem en büyük kripto para birimi olmaya devam ettiğini hem de onu baltalamak için çok sayıda uyumlu çabayı savuşturduğunu gördü.

Ammous ve diğerlerinin sık sık açıkladığı gibi, Bitcoin bu yöntemle kendini kanıtladı ve alternatif kripto para birimleri, Bitcoin'in statüsünü ve popülerliğini kazanabileceklerini göstermede başarısız oldu.

 Madencilerin BTC'yi tercih etmesi, uzun vadede güvenlik ve pazar gücünün yalnızca artacağı teorisini desteklemektedir - Bitcoin'in teknik temelleri, madencilerin ağa giderek daha fazla kaynak ayırmasının bir sonucu olarak geniş bir yükseliş eğiliminde kalmaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ