26.000 Blockchain projesinin sadece %8

Kod deposu sayılan GitHub sitesi geçen yıl Blockchain ile ilgili üretilen 26 binin üzerinde projeyi gözlemledi ve bu projelerin sadece çok küçük bir yüzdesin halen aktif durumda olduğu ortaya koydu.

Deloitte’de toplanan veriler göre “Blockchain Teknolojisinin Evrimi” adlı  detaylı bir rapor yayımlandı. Raporun içeriğinde 2016 yılında GitHub üzerinde Blockchain ile ilişkili 26.885 adet proje geliştirildi. Şaşırtıcı biçimde bu projelerin ilgilenenleri tarafından korunması ve muhaza edilmesine karşın sadece %8’inin aktif durumunu muhafaza edebildiği ortaya kondu.

Deloitte ayrıca bu projelerin ortalama ömürlerini 1,22 yıl (yani 15 ay) olduğunu ifade etmektedir. Deloitte araştırmacıları: Tümüyle açık kaynak projelerinin kullanılmayan ya da gerekli başarıyı elde edememiş projeler olma olasılığının daha fazla olduğunu dile getirmekteler.

Aynı araştırmacılar, sitelerindeki verilere bakarak ayrıca Blockchain teknolojisi ile ilgili coğrafik bilgiler de paylaştırlar. Buna göre Blockchain teknolojisinde ilk sırada San Francisco geliyor 1,279 kullanıcı ve 101 organizasyon, ikinci sırada Londra  858 kullanıcı ve 61 kullanıcı, üçüncü sırada ise New York 725 kullanıcı ve 49 organizasyon ile gelmektedir.

Rapor ayrıca özellikle San Fransisco şehrinde çok çeşitli projelerin varlığından da bahsetmektedir. Bunlardan bazıları exchange için çözümler, cryptocurrency için cüzdanlar, farklı blockchainler için arayüzler(örnek olarak  Ripple, Hyperledger ve Ethereum) daha fazlası.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ