YOUNGO, SDG7 ve WGC, Electis oylama sistemini benimsemeye hazır BM kuruluşlarıdır.

3 Birleşmiş Milletler Kuruluşu Tezos Oylama Sistemini Benimsiyor

 YOUNGO, SDG7 ve WGC, Electis oylama sistemini benimsemeye hazır BM kuruluşlarıdır. Son zamanlarda, Tezos'un e-oylama çözümünü benimseyen kuruluşlarda bir artış oldu.

Birden fazla rapora göre, üç BM kuruluşu Tezos'un e-oylama çözümü Electis'i benimsedi. Electis'in popülaritesi başlangıcından bu yana artmaya devam etti. Çeşitli kuruluşlar, adil ve açık kaynaklı seçimler yapmak için kullanımını benimsemiştir. Bu tür kuruluşların en popülerleri devlet kurumları ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar olmuştur.

İklim değişikliği, karbon ayak izleri ve diğer kritik küresel meselelerle ilgili kararlar aldıkları için bu kuruluşlardaki oylama uygulamasında şeffaflık çok önemlidir. Çeşitli tahminler, 20.000'den fazla seçmenin Electis oylama çözümünü kullandığını gösteriyor. Electis oylama sistemini benimseyen en son kuruluşlar üç BM kuruluşudur.

Birincisi, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin  UNFCCC  resmi çocuk ve gençlik kolu olan YOUNGO'dur. UNFCCC, 35 yaşın altındaki çocuklar için bir şemsiyedir. Aynı zamanda UNFCCC'nin gençlerin sesini duymasını isteyen gençlik STK'larının genel organıdır.

Bu gençlik STK'larından bazıları ayrıca iklim değişikliği ile ilgili politikalar araştırıyor ve geliştiriyor. UNFCCC'nin uzun vadede iyi tanımlanmış bir yola sahip olmasını sağlamak için oy kullanıyorlar. SDG7 gençlik bölgesi, Electis oylama sistemini benimseyen bir başka BM kuruluşudur. Bu organizasyonun amacı, gençlerin enerji sektöründeki karar ve politikalar konusunda söz sahibi olmasını sağlamaktır.

Bu organizasyonun yedi yıl önce BM tarafından belirlenen 17 sürdürülebilir kalkınma hedefinden  SKH biri olduğunu belirtmekte fayda var. Electis oylama sisteminin SDG7'deki faaliyetler üzerindeki olumlu etkisine tanık olan SDG7'nin bir üyesi, oylama sisteminin bu yıl örgütün seçimlerinde ve hatta daha birçok seçim yıllarında kullanılacağını söyledi.

Women And Gender Constituency  WGC, Tezos'un e-oylama çözümünü benimseyen üçüncü BM kuruluşudur. WGC, 28 sivil toplum kuruluşu (STK) için bir şemsiye organdır. Kadınların haklarını ve önceliklerini talep ettikleri anda gerçekleştirebilmelerini sağlamaktan birinci derecede sorumludur.

Tezos'un e-oylama Sisteminin Daha Fazla Benimsenmesi

Tarihsel olarak, seçimlerin şeffaflığı ve doğruluğu hakkında sık sık sorular olmuştur. Ancak Tezos tarafından oluşturulan e-oylama çözümü  Electis, bu tür şüphelerin tümünü ortadan kaldırmaya çalışıyor. Bu BM kuruluşları tarafından bu oylama sisteminin benimsenmesi, Tezos' Electis'i kullanan kuruluşların sayısını artırıyor.

Geçen Eylül ayında, Fransız hükümeti yaklaşan yerel seçimlerde kullanılmasına hazırlık olarak Electis'i yargıladı. Ayrıca Kings College London, Ritsumeikan Üniversitesi, Japonya ve diğer 78 yükseköğretim kurumu Electis'i test etmiş ve benimsemiştir. Electis, tamamen şifrelenmiş ve anonim bir e-oylama sistemidir.

Electis, Tezos blok zincirinin itibarını ve nüfusunu daha da geliştirdi. Tezos'un diğer yüksek profilli projeleri ve işbirlikleri Electis kadar popüler olmadı. Blok zinciri projeksiyonlarının karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, fayda yaratmadır. Çoğu zaman, bir projenin zaman testine dayanıp dayanmayacağını veya hızla solup kaybolmayacağını belirleyen faktördür. Electis ve diğer Tezos blok zinciri projelerinin artan şekilde benimsenmesi, yerel tokenini  de olumlu yönde etkileyecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ