Kripto para birimiyle ilgili borç verme, bu günlerde endüstri için kara bir leke haline geldi ve yakın tarihli bir rapora göre, bitcoin'in düşük fiyatı, milyarlarca madencilik kredisini stres altına soktu.

4 Milyar Dolarlık Bitcoin Madencilik Kredileri Tehlikede

Madencilik şirketi Luxor Technologies'in kurucu ortağı Ethan Vera'dan alıntı yapan rapor, kripto madenciliği platformları tarafından desteklenen yaklaşık 4 milyar dolarlık kredinin temerrüt riski taşımaya son derece yakın olduğunu söylüyor.

Analist, Madencilerin 'Ödünç Defterleri Hakkında Gergin Olduğunu' Söylüyor

Bitcoin ( BTC ) fiyatı iki hafta öncesine göre %21 daha düşük ve fiyat düşüşü BTC madencilerine çok zarar verdi. Bloomberg'den gelen bir rapora göre analistler, madencilik makineleri tarafından desteklenen bir dizi kredinin su altında kaldığını söylüyor.

Luxor'dan Ethan Vera, madencilik kuleleri tarafından desteklenen yaklaşık 4 milyar dolarlık kredinin stres altında olduğunu tahmin ediyor. Vera, Bloomberg'den David Pan'a “Özellikle yüksek teminat oranlarına sahip kredi defterleri konusunda gerginler” dedi.

Asicminervalue.com istatistiklerine göre, mevcut BTC döviz kurlarını kullanarak, yalnızca 14 SHA256 tabanlı madencilik teçhizatı, kilovat saat (kWh) başına yaklaşık 0,05 ABD doları elektrik maliyetiyle kâr ediyor. Bitmain ve Microbt tarafından üretilen en iyi madencilik makineleri, kWh başına yaklaşık 0,05 ABD Doları elektrik maliyeti ile günde 2 ila 4,50 ABD Doları arasında toplanıyor.

Rapor, madencilerin işletme maliyetlerini desteklemek için BTC sattığını belirtiyor ve Mayıs ayında Core Scientific Inc.'in işletme giderleri için 2.000'den fazla BTC sattığını vurguladı .

Galaxy Digital'in borç verme başkanı Luka Jankoviç, raporda ayrıntılı olarak "Bitcoin madencileri, genel olarak, acı hissediyor" dedi. “Birçok operasyon bu seviyelerde net IRR negatif oldu. Makine değerleri düştü ve hala değişken enerji fiyatları ve raf alanı için sınırlı arz ile birleşen fiyat keşif modunda," diye ekledi Jankovic.

JPMorgan Analisti, Bitcoin Madencilerinin Fiyat Üzerine Baskı Yapmaya Devam Ettiğini Söyledi

Geleneksel olarak, ayı piyasaları sırasında bitcoin madencileri, fiyat üzerinde daha da fazla baskı yaratan varlıklarını satmak zorunda kalıyor. JPMorgan analisti Nikolaos Panigirtzoglou'dan alıntı yapan bir başka rapor, satması gereken bitcoin madencilerinin son zamanlarda BTC piyasalarını etkileyen mevcut aşağı yönlü baskıya ağırlık vereceğini açıkladı.

Panigirtzoglou ve JPMorgan'daki stratejist grubu, özel sektöre ait madencilerin operasyonel maliyetlere yardımcı olmak için büyük miktarda blok sübvansiyon satmış olabileceğine inanıyor. Bir dizi rapor, madencilerin Şubat 2022'den bu yana büyük miktarlarda BTC sattığını gösterdi.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, bir avuç kripto borç veren de ciddi stres altındaydı ve bazıları tasfiyelerle uğraşıyor. Kripto borç veren Celsius, yeniden yapılandırma ve iflas konusundaki iddialar ve söylentiler nedeniyle kripto topluluğunun incelemesi altında bulunuyor.

BTC madencilik sektörüne bağlı krediler, fiyatlar bugünün mevcut döviz kurlarından daha düşük olursa madencileri daha da fazla BTC satmaya zorlayabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ