Circle, 3,3 milyar dolarlık USDC rezervinin hala Silicon Valley Bank'ta olduğunu söylüyor.

40 Milyar Dolarlık USDC Rezervi, Çöken Silicon Valley Bank

Circle, 3,3 milyar dolarlık USDC rezervinin hala Silicon Valley Bank'ta olduğunu söylüyor. Coinbase ve Binance, USDC:USD dönüşümlerini geçici olarak durdurur.

Kripto para piyasası ve daha geniş fintech endüstrisi için uzun bir hafta sonu olacak. Silvergate ve Silicon Valley bankasının çökmesiyle hem kripto para sahipleri hem de geleneksel yatırımcılar büyük kayıplara uğrama riskiyle karşı karşıya.

Hem kripto yatırımcıları hem de tacirler için, özellikle de USDC stablecoin sahipleri için, piyasa, kullanıcıların fonlarının güvenli olup olmadığına dair pek çok spekülasyon sunuyor.

Popüler stablecoin USDC'yi yöneten eşler arası ödeme teknolojisi şirketi Circle, USDC rezervleriyle ilgili endişe verici bir duyuru yaptı.

Firma, önemli miktarda USDC rezervinin hala Silicon Valley Bank'ın elinde olduğunu açıklamak için Twitter'a gitti. Circle, 40 milyar dolarlık USDC'nin taşınmasına rağmen, kalan 3,3 milyar doları tahliye etmek için yapılan tellerin henüz işlenmediğini açıkladı.

1/ Perşembe günü bakiyeleri kaldırmak için başlatılan havalelerin henüz işlenmediğinin bugün sonunda onaylanmasının ardından, ~40 milyar$'lık USDC rezervinin 3.3 milyar$'ı SVB'de kaldı.

- Daire (@daire) 11 Mart 2023

Circle, Silikon Vadisi Bankası'nın önemini gözlemlemeye devam etti. Firma, bankanın bankacılık hizmetleri için ona bakan müşteriler ve mevduat sahipleri için büyük önem taşıdığını kabul etti. Circle, diğer bir avuç fintech firması gibi, bankanın devamlılığının Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi için önemli olduğuna itiraz ediyor. Düzenleyici kurumlar, SVB'nin gelecekte piyasa faaliyetlerine devam etmesine izin verirse, Circle, eyalet ve Federal düzenleyiciler tarafından sağlanan kılavuza bağlı kalacağını savunur.

Binance ve Coinbase bu arada USDC:USD dönüşümlerini askıya aldı. Bu arada, Binance ve Coinbase gibi önde gelen kripto para borsaları, bankalar haftayı kapattığı için hafta sonunun geri kalanında USDC:USD dönüşümlerini durdurdu. Pazartesi gününden itibaren, kullanıcılar dönüşüm gerçekleştirebilecek. Coinbase dikkat çekti

“Hafta sonu bankalar kapalıyken USDC:USD dönüşümlerini geçici olarak duraklatıyoruz. Artan faaliyet dönemlerinde, dönüşümler, normal bankacılık saatlerinde takas yapan bankalardan yapılan USD transferlerine dayanır. Bankalar Pazartesi günü açıldığında dönüşümlere yeniden başlamayı planlıyoruz. Varlıklarınız güvende ve zincir üstü gönderimler için kullanılabilir durumda kalır.”

Benzer şekilde Binance, USDC'den BUSD'ye dönüşümlerin geçici olarak durdurulacağını da duyurdu. Binance, kararına gerekçe olarak mevcut olumsuz piyasa koşullarını gösterdi. Ayrıca, hareketin, piyasanın durumunu izlemeye devam ederken borsanın alması gereken tipik bir risk yönetimi prosedürü olduğunu açıkladı.

Binance, özellikle yüksek girişler ve dönüşümü desteklemek için artan yük ile ilgili mevcut piyasa koşulları nedeniyle USDC'nin BUSD'ye otomatik dönüşümünü geçici olarak askıya aldı.

Bu, biz durumu izlerken atılması gereken normal bir risk yönetimi prosedürü adımıdır.

— Binance (@binance) 11 Mart 2023

Mevcut duruma ilişkin fikir veren bir Twitter kullanıcısı, farklı platformlardaki USDC'lerin konumlarını açıkladı.

USDC, 7 banka arasında 11.4 milyar paya sahiptir. İkisi SVB ve SI idi. BNY Mellon muhtemelen varlıkların çoğunu elinde tutuyor (en güvenlisi, getiri istiyorlarsa hazinelerde olurlardı). %20 SVB'deyse ve SVB'de saç kesimi %92 (agresif) ise, USDC'nin desteği 182m azalır, bu da CB bilançosu tarafından kolayca emilir

USDC, 7 banka arasında 11.4 milyar paya sahiptir. İkisi SVB ve SI idi. BNY Mellon muhtemelen varlıkların çoğunu elinde tutuyor (en güvenlisi, getiri istiyorlarsa hazinelerde olurlardı). %20 SVB'deyse ve SVB'de saç kesimi %92 (agresif) ise, USDC'nin desteği 182 milyon azalır, ki bu kolayca… https://t.co/LDThgztBNY pic.twitter.com/LUKTP10tkn

- Avi (@AviFelman) 10 Mart 2023

Verilerimize göre, basın zamanında USD Coin (USDC), son 24 saatte ve son 7 günde fiyat değerinde %7'nin üzerinde değer kaybettikten sonra 0,89 $'dan işlem görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ