Finansal hizmetler devi Fidelity Investments, yatırımcıların fonlarının %20'sini Bitcoin'e yatırmalarına izin vereceğini söyledi.

401(k) Emeklilik Planlarında Yatırımcılar İçin Bitcoin Hesabına İzin Verecek

Finansal hizmetler devi Fidelity Investments, yatırımcıların fonlarının %20'sini Bitcoin'e yatırmalarına izin vereceğini söyledi. Firma, gelecekte diğer dijital varlıklar için de destek eklemeyi planlıyor.

Amerika'nın finansal hizmetler devi Fidelity Investments, yatırımcılara ilginç bir teklif getirdi. 26 Nisan Salı günü Wall Street Journal, Fidelity'nin yatırımcıların 401(k) emeklilik planlarına bir Bitcoin hesabı eklemesine izin vereceğini bildirdi.

Yaklaşık 23.000 şirketin emeklilik planlarını yönetmek için Fidelity'yi kullandığı düşünüldüğünde bu büyük bir gelişme. Bu planla, Boston merkezli finans devi, 401(k) emeklilik planında bir Bitcoin hesabını kolaylaştıracak.

Bu plan kapsamında Fidelity, yatırımcıların fonlarının yaklaşık %20'sini Bitcoin'e yatırmalarına izin verecek. WSJ raporu, planlanan sponsorların bu eşiği istedikleri zaman düşürebileceklerini kaydetti. Fidelity Investments'ın işyeri emeklilik teklifleri ve platformları başkanı Dave Gray, kararın müşterilerden gelen artan talebin zemininde geldiğini söyledi. Gray ayrıca şunları ekledi:

Bitcoin veya dijital varlıkların bir emeklilik planında nasıl sunulabileceği konusunda organik olarak plan sponsorlarından artan bir ilgi duymaya başladık.

Gray ayrıca planın başlangıçta Bitcoin ile sınırlı olacağını açıkladı. Ancak gelecekte daha fazla dijital varlık eklemeye açıklar. Bitcoin hesabı için Fidelity, %0,75-0,90 arasında bir hesap ücreti alacaktır. Bu, işveren veya yatırılan miktar gibi diğer bazı yönlere göre değişebilir.

Çalışma Departmanının 401(k) Yılında Kripto Yatırımlarını Üstlenmesi

Geçen ay ABD Çalışma Bakanlığı, 401 (k) kripto yatırımlarını yakından izlediğini belirten bir uyumluluk belgesi yayınladı. Bu nedenle, yatırımcılardan hırsızlık, dolandırıcılık ve mali kayıplar gibi konulara atıfta bulunarak “aşırı dikkatli” olmalarını istedi. Ayrıca, ABD DOL, emeklilik fonlarına yapılan herhangi bir büyük kripto yatırımının güçlü yasal işlemlere yol açabileceği konusunda da uyardı.

DOl, 401(k)'nin Amerikalılar için bir emeklilik planı olduğunu ve kripto gibi değişken bir varlık sınıfına maruz kalmanın pek arzu edilmediğini savundu. DOL şunları söyledi:

Bununla birlikte, kripto para birimleri tarihinin bu erken aşamasında, ABD Çalışma Bakanlığı, katılımcıları kripto para birimlerine veya NFT'ler, dijital paralar ve kripto varlıkları gibi ilgili ürünlere doğrudan yatırımlara maruz bırakma planlarının kararlarıyla ilgili ciddi endişelere sahiptir.

Kripto paranın spekülatif ve değişken olmasının yanı sıra, milletvekillerinin başka endişeleri de var. En büyük endişelerden biri, dijital varlıklar için saklama hizmetleri olmuştur. Soğuk hava deposu yönetimi perakende oyuncular için pek kolay değil ve borsalar tarafından sunulan sıcak cüzdanlar korsanlığa karşı bağışık. Öte yandan, bazı analistler kripto değerlemeleriyle ilgili büyük endişeleri de dile getirdiler. MicroStrategy gibi bazı kurumsal firmalar zaten Bitcoin tabanlı 401(k) planlarını benimsemiştir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ