Bir hacker, geçen ay 115 milyon Pakistanlı mobil kullanıcı kaydının ayrıntılarını Bitcoin olarak 2.1 milyon dolarlık bir fiyatla satmaya çalıştı. 44 milyon Pakistanlı mobil kullanıcının detayları geçen hafta çevrimiçi olarak sızdırıldı.

44 Milyon Pakistanlı Mobil Kullanıcının Verileri Sızdırıldı – Hacker Bitcoin İstiyor

Bir hacker, geçen ay 115 milyon Pakistanlı mobil kullanıcı kaydının ayrıntılarını Bitcoin  olarak 2.1 milyon dolarlık bir fiyatla satmaya çalıştı. 44 milyon Pakistanlı mobil kullanıcının detayları geçen hafta çevrimiçi olarak sızdırıldı.

ZDNet raporuna göre, 44 milyon kişinin kişisel verileri, bazı bilgisayar korsanlarının büyük veri dökümü kapsamında çevrimiçi olarak bulundu.

Haber sitesi 115 milyon veri dökümünün bir parçası olan 55 milyon kullanıcı kaydından bir örnek aldı.

Çevrimiçi bulunan kişisel veriler, müşterilerin tam adlarını, ev adreslerini, Ulusal kimlik numaralarını, cep telefonu numaralarını, sabit hat numaralarını ve abonelik tarihlerini içerir.

ZDNet ayrıca, sızan dosyalardaki girişlerin büyük çoğunluğunun, daha önce Mobilink olarak bilinen Pakistanlı mobil operatör Jazz'a ait cep telefonu numaraları içerdiğini bildirdi.

Ancak, diğer Pakistanlı cep telefonu operatörlerine ait telefon numaraları da vardı. Rapor, sızan verilerin Jazz sunucularından alındığına dair gerçek ve somut kanıtlara dayanarak sonuçlandı.

Ancak verilerin Jazz'ın kendisinden mi, bir devlet kuruluşundan mı, bir caz partnerinden mi yoksa bir telefonla pazarlama firmasından mı alındığı açık değildir.

Çevrimiçi haber sitesi ZDNet, sızan verilerin birden fazla Pakistan kullanıcısıyla da geçerli olduğunu doğruladı. Sızan verilerin ayrıntıları, şirketlerin web sitelerinde listelenen genel kayıtlarla ve genel telefon numaralarıyla eşleşti.

Haber raporuna göre, konu şu anda Pakistan'da Pakistan Telekomünikasyon Kurumu (PTA) ve Federal Soruşturma Ajansı (FIA) tarafından soruşturuluyor.

Bu ajanslar, bir hacker'ın bir hacker forumunda bitcoin karşılığında 115 milyon kişinin detaylarını ilk kez satmaya çalıştığı geçen aydan beri sorunu araştırıyorlar.

Siber tehdit istihbarat şirketi Rewterz, geçtiğimiz ay forumda reklamı ilk fark eden kişi oldu ve satışa sunulan verilerin gerçek olduğunu analiz etti.

Bununla birlikte, istihbarat şirketi delil yetersizliğinden Pakistan'ın mobil operatörü Jazz'ı suçlamaktan kaçındı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ