50 Milyon Dolar nereye gitti? Güney Afrika

50 Milyon Dolar nereye gitti? Güney Afrika polis müfettişi sahte Bitcoin'e sinirli.

Uluslararası bir yatırımcı grubu, paralarını BTC Global adlı bir yatırım grubuna verdikleri 50 milyon dolar kayboldu.

Sunday Times gazetesinin Güney Afrika haber yayınından bir rapora göre, yatırımcıların diğer alanların yanı sıra Güney Afrika, Avustralya ve ABD'ye yayılmasıyla "27.500'den fazla insanın" etkilenebileceğini gösteriyor. Bazı kurbanlar, plana 117.000 dolar kadar kaybettiklerini iddia ettiler.

Güney Afrika'nın Öncelikli Suç Araştırma Enstitüsü - Halk arasında Hawks olarak bilinen bir sözcüsü - ticari suçlar biriminin konuyu potansiyel bir Ponzi planı olarak araştırdığını söyledi. Sözcü, grubun Mali İstişare ve Aracılık Hizmetleri Yasasına uymadığı için araştırıldığına dikkat çekti.

Durumu daha da karmaşık hâle getiren resmi BTC Global web sitesini kontrol eden kişiler, grubun fon yöneticisi Steven Twain'in 18 Şubat'ta ortadan kaybolduğunu iddia eden bir bildiri yayınladı. Ayrıca bildiride o zamandan beri hiç iletişim kurulamadığını iddia ediliyor.

BTC Global'in Ponzi planı olduğu iddiaları, Jessie Holmes tarafından 16 Şubat sonrası yayınlanan Steven Twain'in gerçek bir kişi olmadığını iddia eden bir yazı da yayınlandı.

Yatırım grubunun çökmesi, söz konusu kişilere karşı bir dizi ölüm tehdidi oluşturduğu bildirildi. Times gazetesinin haberine göre, sitenin yöneticilerinden Cheri Ward'a, Ward'ın bu aldatmandan sorumlu olduğunu iddia eden bir kişiye de karşı bir koruma önerisi getirildi.

Ayrıca, Ward'ı tehdit eden başka bir kişiye de cezai işlem yapıldığı belirtildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ