Kamu merkezli blok zincirleri üzerine kurulmuş olan ve 685 Milyon Dolarlık (USD) merkezsiz finansmana (DeFi) bağlı olan yeni bir finansal sistemin ön saflarındayız.

500 Milyon Dolarlık Merkezsiz Finans Endüstrisinin Ölümcül Kusuru

Bu çözümler, belirli bir kriter yerine getirildiğinde otomatik olarak yürütmek için tasarlanmış basit programlar olan akıllı sözleşmeler üzerine kuruludur.

Ancak, buna karar veren veriler, bu fonları riske sokabilecek hassas bir Aşil topuğuna neden oluyor. Veri akışlarına bağlı olan ve merkezi olmayan finansal uygulamaları yöneten değişmez ve kalıcı akıllı sözleşmelerin güvenliğini nasıl garanti edebiliriz?

Bu soruyu cevaplamak için, merkezi olmayan uygulamaların verileri nasıl kullandığını anlamalı ve verileri basit bir varlık olarak görmeyi bırakmalı, yarının ekosistemi için ilkel bir yapı taşı olarak görmeliyiz.

DeFi Nedir ve Veriler Nasıl Kritik Bir Rol Oynar?

Geçtiğimiz yıl bir zamanlar blok zincirini araştırdıysanız, merak ediyorsanız, “Neden herkes DeFi hakkında konuşuyor?” şeklinde tartışmaları görürsünüz. DeFi, geleneksel finansal sistemi izinsiz, şeffaf, açık ve sansürle yeniden inşa etmeyi amaçlayan bir harekettir.

Anlık küresel işlem çözümlerini düşünün. Eşler arası borç vermeyi / ödünç almayı düşünün. Artık aracıların ağır ücretlerini düşünmeyin.

Buna dikkat edilmesi gereken şey, blok zincir ağlarının blok zincir ağlarına harici veri iletemediği veya kullanamadığıdır. Örneğin, Ethereum'daki merkezsiz uygulamalar (dApps), doğası gereği, geleneksel hisse senedi fiyatları veya bitcoin fiyatlarından yararlanamaz. Bu, dış veri kaynaklarını ve API'leri bir blok zinciri içinde kullanılmak üzere uyumlu forma sokan bir teknoloji olan veri ağlarının tanıtılmasına kadar oldu.

Kullanıcılar olarak, her gün teknoloji uygulamalarının ön uçlarına güveniyoruz ve arayüz veriyoruz ancak arka uçta neler olup bittiğini, yani teknolojinin nasıl davranması için programlandığını nadiren düşünüyoruz.

Gerçek dünyadaki varlıkların değerini izleyen zincir üstü sentetik varlıkların yaratılmasını sağlayan bir platform olan Synthetix'in ışığında, merkezi bir veri noktasının başarısızlığını gördük. Bu, bir saatten daha kısa bir sürede 1 milyar doların üzerinde karla sonuçlanan geçersiz işlemlere yol açar. Oracles ve veri kaynaklarının herhangi bir teknolojik uygulamanın mutlak temeli olduğunu anlamamız gerekir.

Verilere Merkezi Olmayan Bir Şekilde Nasıl Güvenilebilir?

Merkezi olmayan seçenekler, ekosistem için, tasarım gereği, veri sorgulayıcı ücretleri kazanmak üzere veri sağlayıcıları adına oy kullanmaya teşvik ediyor. Bu suretle herkesin özerk ve güvenilir bir çözüm ortaya koymalarını sağlıyor. Bu, uygulamaların veya kullanıcıların veri sağlayıcılarını seçmeleri gerektiğinden, diğer Oracle çözümleri içindeki merkezi arıza noktasını hafifletir.

Akıllı sözleşmeler zincir dışı verileri merkezileşmiş veya merkezileşmemiş seçenekler aracılığıyla alabilir.

Merkezsiz seçenek, "güvenilir" çevrimiçi kaynaklardan rastgele bir işlev çağırmayı içerir. Verileri beslemek için en hızlı ve en ucuz yöntem olmasına rağmen, kullanıcılar bu veri kaynağının sürekli olarak tek bir hata noktası oluşturarak doğru verileri besleyeceğinden emin olmalıdır.

Dağıtık veriler, çarpışma olasılığını azaltmak için çoklu veri kaynaklarını toplayan tercih edilen bir seçenektir. Her veri sağlayıcısı, blok zincirine doğru veri sağlamak için ün ve ekonomik teşvike sahiptir. Oracle tasarımında farklılıklar olsa da, bu tür kehaneti kolaylaştıran bazı projeler arasında Band Protocol, Chainlink ve MakerDAO kehaneti yer almaktadır.

Veriler, DeFi Ekosisteminin Can Damarı

Bu veriler herhangi bir teknoloji için kritik bir bileşendir ancak akıllı sözleşmeler için özellikle hayati öneme sahiptir.

Üssel bir şekilde büyüyen DeFi ekosistemleri ve kurumsal benimsemelerle, veri boşlukları yalnızca daha büyük önem kazanacak, böylece Band Protocol ve Chainlink gibi garantili doğrulukta güvenilir veri sağlayan girişimler, gelecek nesil akıllı sözleşmelerde ve finansal sistemin yeniden yapılandırılmasında önemli bir rol oynayacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ