57 milyon dolarlık Bitcoin kaybetmek zorunda kalan uyuşturucu satıcısını çevreleyen drama devam ediyor.

57 Milyon Dolarlık Bitcoin’e Ne Oldu?

57 milyon dolarlık Bitcoin kaybetmek zorunda kalan uyuşturucu satıcısını çevreleyen drama devam ediyor. İrlandalı şahsın tüm bitcoinlerini dağıttığı on iki hesap için özel anahtarları kaybettiği iddia ediliyor. Böylece, yerel makamlar fonlara erişemiyor.

Anahtarlar Yoksa Bitcoin’de Yok

İrlanda Yüksek Mahkemesi Clifton Collins'i birkaç gün önce 56 milyon $ Bitcoin varlığına el koymaya karar verdi. Mahkeme, tüm paralarını uyuşturucu karlarıyla satın almaya karar vermişti. Collins cezayı reddetmedi ve dijital servetini Ceza Varlıkları Bürosuna (CAB) teslim etmek zorunda kaldı.

Bu, CAB’nin 25 yıllık tarihinde en büyük vakası olsa da, dün işler tersine döndü. Büro, yaklaşık 6.000 bitcoin içeren on iki çevrimiçi hesaba el koymuş olsa da, bunlardan hiçbirine erişemedi.

Dijital varlıklarının çoğunu BTC'nin fiyatı önemli ölçüde düşük olduğunda 2011-2012'de satın alan Collins, bu hesapların özel anahtarlarını kaybettiğini söyledi. Bir hesapta 6.000 bitcoin depolamanın onu potansiyel tehditlere maruz bırakabileceğinden korkarak on iki hesapta 500 BTC'ye eşit oranlarda dağıttı.

Her hesap için özel anahtarları bir kağıda yazdırdı. Bu kağıdı kiralık bir evde tuttuğu alüminyum kapağının içine sakladı. Ev sahibi 2017'de ilk tutuklandığında, işçilerin Collin'in tüm eşyalarını boşaltmaları için işe aldı.

İşçiler eşyalarını çöpe atarken bu kutuyuda attıklarını hatırladıklarını söylediler. Ancak, dökülen atıklar yakılmak için Çin ve Almanya'ya gönderiliyor ve bu kutuya ulaşmak artık mümkün değil.

Collins bu sonucun aptallığı için bir ceza olduğunu söyledi.

Bitcoin'in Ele Geçirilemez

Collins'in gerçek olup olmadığına bakılmaksızın, burada çıkarılacak önemli bir sonuç var. Hiçbir yetki, bir Yüksek Mahkeme bile, özel anahtarlarını kaybetmek istemediği sürece birinin bitcoinlerini ele geçiremez.

Bitcoin ve servet depolamanın düzenli finansal araçları arasında temel bir fark var. Örneğin bir banka hesabı ele alalım. Banka hesabınızda depolanan paranıza yalnızca siz erişebilirsiniz, ancak bu yalnızca belirli bir ana kadar geçerlidir. Bir mahkeme paranızı kaybetmeniz gerektiğine karar verirse ve bir emir verirse, çoğu ülkede banka yasalara tabi olmak zorundadır. Nakit paranızı yeraltında toplamaya veya kimseye ifşa etmediğiniz bir yerde saklamaya karar vermedikçe, yetkililer bu parayı ele geçirebilir.

Başka bir deyişle, popüler deyim “anahtarlarınız yoksa, bitcoinleriniz de yok” burada tam olarak yürürlüktedir ve kimse erişemeden varlıklarınızı korumanın ne kadar kolay olduğunu gösterir.

Her durumda, Collins'in hikayesi doğruysa, 6.000 bitcoinin tamamı sonsuza kadar kaybolduğu anlamına gelir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ